Az Enerji ile En iyi Verim Sağlayan Yalıtım Malzemeleri

Az Enerji ile En iyi Verim Sağlayan Yalıtım Malzemeleri

Az Enerji ile En iyi Verim Sağlayan Yalıtım Malzemeleri

Yalıtım malzemeleri ile bir binayı yalıtmak, enerji faturalarınızı %50'ye kadar azaltmak söz konusudur. Ev sahiplerine ve inşaatçılara iç mekan konforunu optimize etmek, faturaları azaltmak ve hatta yangın risklerini ve şiddetini azaltmak için birçok seçenek sunan çok sayıda yalıtım malzemesi mevcuttur.
Yalıtım malzemelerinin günümüzdeki önemli; çoğumuz enerji kullanımımızı azaltmanın yollarını arıyoruz. Yapınız için hangisini seçeceğinize karar verirken düşünmeniz gereken birkaç şey bulunur. Daha yüksek değerlerine sahip malzemeler, evin ısısının çoğunun kaçtığı tavan ve çatılar gibi alanlarda en iyisidir; duvarlar ve alt katlarda ise daha orta değerleri işe yarayacaktır. En doğru malzemenin kullanılması konusunda yardım almanız gerekecektir.
 

En İyi Yalıtım Malzemeleri Nelerdir?

Fiberglas günümüzde en yaygın kullanılan yalıtım malzemesidir. Cam yünü olarak da bilinen fiberglas, geri dönüştürülmüş cam, soda külü, kireç taşı ve diğer çeşitli elementlerin eriyene kadar birlikte eritilmesiyle yapılır. Karışım eridikten sonra farklı şekil ve kalınlıklarda dokunabilen ince lifler halinde eğrilebiliyor. Yalıtım malzemeleri ile yalıtım yapmak fatura maliyetini yarıya indirir.
Selüloz, geri dönüştürülmüş kağıt ürünlerinden yapılır ve yalnızca etkili bir yalıtkan değildir, aynı zamanda çevre dostudur. Selüloz, binalardaki küçük alanlara üflenebilen lifli bir ürüne dönüştürülmeden önce küçük parçalara bölünür. Selüloz izolasyonu sadece yeni yapılarda değil mevcut duvar ve tavanlarda da kullanabilirsiniz.
 

Yüksek Verimli Yalıtım Malzemeleri ile Enerji Tasarruf

Mineral yün iki tip yalıtımın temelini oluşturur. Çeşitli doğal elementlerden yapılmış sentetik bir tekstil olan taş yünü ve çelik fabrikalarından çıkan cüruf atık ürününden yapılan cüruf yünü var.  Poliüretan, binalardaki küçük çatlakları ve hava boşluklarını doldurmak için mükemmeldir. Malzeme, çeşitli kimyasalların karıştırılarak köpük haline getirilmesiyle yapılır ve bu köpük daha sonra bir püskürtme tabancasıyla uygulanır.  Ancak poliüretanın kurulumu fiberglas ve selülozdan daha pahalıdır.
Polistiren, hem ısıya hem de gürültüye karşı mükemmel yalıtım sağlayan termoplastik bir köpüktür. Polistirenin pürüzsüz yüzeyi onu hem ev hem de ticari ortamlarda popüler kılar, ancak sert olduğundan köpük duvarlara monte edilen levhalar veya bloklar halinde gelir. Yalıtım malzemeleri ustalıkla uygulanırsa binalar da dayanıklı olur.
Okunma: 161     Tarih: 14.09.2023