Çatılarda Yapılan Isı İzolasyonu

Çatılarda Yapılan Isı İzolasyonu

Çatılarda Yapılan Isı İzolasyonu
Isı yalıtımı konusu çatılar için oldukça önemlidir. Çünkü dış ortamda bulunan aşırı soğuk ya da sıcak çatıdan içeriye çabuk girer. O yüzden üst katların yazın sıcak kışın soğuk olduğu söylenir. Halbuki çatılarınızda uygulanacak olan yalıtımla ısı verimliliğini sağlayabilirsiniz. Çatının şekline uygun olan malzeme tercihi ve iyi bir işçilikle olumsuz durumlardan korunabilirsiniz. Çatılar için ısı yalıtımıyla birlikte su yalıtım uygulamaları da tavsiye edilir.

İzolasyon konusuna önem verenler özellikle çatının yalıtımlı olması konusuna titizlikle yaklaşır. Çatılar dış ortamdan hemen etkilendiği için konforsuz ve sağlıksız iç alanları size sunacaktır. Birçok yalıtım malzemesi çatı kaplamasının altında tercih edilir. Çatı kaplama malzemeleri arasında kiremit, kumlu mebran ve çatı levhaları bulunmaktadır.
 

Çatılarda Kullanılan Isı İzolasyon Ürünleri

Isı izolasyonu için çatılarda bazı ürünler kullanılır. Bunlardan bazıları yapıştırma bazıları ise çatı kaplamasının altına serme yöntemiyle uygulanır. Bu ürünlerden bazıları şunlardır:  

Çatılardaki Isı İzolasyonunun Önemi

Farklı çatı şekillerine uygun olarak yapılacak olan izolasyonlar ısı dengelerini istenilen seviyede tutmayı sağlar. Böylece doğalgaz ve elektrik faturalarını az ödemenize katkıda bulunur. İzolasyon yapılmayan çatılarda ısı kayıpları ortaya çıkacaktır. Bu da yazın serinlemek ve kışın ısınmak için fazla enerji tüketiminde bulunacağınız anlamına gelir. Bunlardan başka iç ortamdaki duvarlarınızda terleme, küflenme, rutubet gibi durumlarla karşılaşılır ve bunlar sağlıksız bir ortamı size sunar.
Isı izolasyonu beşik çatı, düz çatı, eğimli çatı, teras çatı, kırma çatı, sundurma çatı gibi tüm çeşitlerde yapılabilir. Çatının şekline uygun olan izolasyon malzemesinin belirlenmesi için uzman kişilerden yardım alınmalı ve uygulamaların da yine onlar tarafından yapılması sağlanmalıdır. Yapılacak olan çalışmalarla yalıtımlı binalarda yaşam sürebilirsiniz. Bu durum binanın uzun ömürlü olması bakımından da önemlidir.
Okunma: 100     Tarih: 13.11.2023