Dış Cephe Yalıtım Boyası Çeşitleri

Dış Cephe Yalıtım Boyası Çeşitleri

Dış Cephe Yalıtım Boyası Çeşitleri

Dış cephe yalıtım boyası ısı, su, ses ve yangın yalıtımı sağlamak amacıyla uygulanan bir tür cephe boyasıdır. Dış cephe izolasyonu için dış cephe ısı yalıtım boyası kullanımı son yıllarda sıklıkla tercih edilmektedir. Yalıtım boyası; işlevinin önemi kadar mimari açıdan dekoratif bir görüntü elde etmek için de oldukça uygundur.
Dış cephe ısı yalıtımlı boyalar, boyaların farklı plakalara uygulanmasından sonra çeşitli boya testlerinden geçmektedir. Bu testler boyanmış plakalardaki kuruluk darbe direnci yapışma, ısı geçirmezlik, hidrofobisite (su geçirmezlik) miktarını ölçmektedir. Tüm bu testlerden başarıyla geçen boyalar Isı yalıtımlı boya sertifikasını alabilmektedir ve piyasaya sürülmektedir.
 

Bina Dış Cephe Yalıtım Çeşitleri- Dış Boya Çeşitleri- Dış Cephe İzolasyonlu Boya

Dış cephe yalıtım boyası ile normal boyaların arasındaki fark; koruma süresi, kaplama gücü esneklik, ısıya ve suya dayanıklılık, örtme gücü, yağmur, rüzgar veya herhangi bir dış faktörlerden etkilenerek ıslandıktan sonraki buharlaşma gücü, ısı ve ışınları emici ve yansıtıcı özelliği gibi farklardır.
Yalıtım dış cephe boyası içinde bulunan yağlar ve alkid reçinesi koruyucu bir katman oluşturur. Yalıtım boyası, boyar madde pigmentleri, katkılar, dolgu malzemesi, kabuk önleyici, çökme önleyici, kurutan yardımcılar, incelticiler, solventler gibi bileşenlerden oluşur. Yangın yalıtımı boyaları ise bunlara ek olarak şişerek yanmayı önleyici kimyasallardan oluşmaktadır.
 

Dış Cephe Yalıtım Malzemeleri- Apartman Dış Cephe Boya Örnekleri

Dış cephe yalıtım boyası, küf ve bakteri önleyici sarkma önleyici kabuk önleyici elektrik direncini azaltıcı nasıl geçirgenliğini önleyici bağlayıcı maddelerden oluşur. Bu sayede duvarlar ve dolayısıyla bina uzun ömürlüğünü korur. Dış cephe izolasyon boyaları inşaat boya ve vernikleri ve sanayi boya ve vernikleri farklıdır.
Bina ve ev dış cephe boya renkleri içindeki pigmentler normal boyalarla aynı renk özelliğine sahip olup ekstradan çözünmeyen organik ve inorganik koruyucu parçacıklardan oluşur. Ayrıca ısı yalıtım boyaları güneş ışınlarındaki zararlı mor ötesi ışınları emerek yansıtır. Dış yalıtım renkleri istenilen tonda ayarlanabilir olup boya içerisinde örtücü özelliği olan pigmentleri barındırır. Dış cephe yalıtım boyası binaların uzun ömürlü olmasını ve enerji tasarrufunu sağlamaktadır.
 
 
Okunma: 410     Tarih: 07.02.2023