Endüstriyel Isı İzolasyonu Neden Önemli

Endüstriyel Isı İzolasyonu Neden Önemli

Endüstriyel Isı İzolasyonu Neden Önemli

Endüstriyel ısı izolasyonu, binayı ısı bakımından en yüksek konforlu fakat enerji sarfiyatı bakımından en düşük konuma getirmektir. Sanayi alanları ve üretim atölyeleri total enerji sarfiyatı bakımından en fazla enerjiyi harcayan alanlardır. Hem ülkemiz hem de dünya enerji bakımından eskisi kadar fazla kaynaklara sahip değildir. Enerjinin daha verimli kullanılması gelecek kuşaklara daha temiz bir çevre bırakmak adına oldukça önemlidir.
Çevre ve halk sağlığının yanı sıra ekonomik olarak da ısı izolasyonu oldukça önemlidir. Endüstriyel ısı yalıtımı yapılmış binalarda yüzde 70'e varan fatura azalmaları görülür. Onun dışında işçilerin ve tüm çalışanların daha rahat koşullarda çalışması iş birimini artırır. Aynı zamanda rutubet, küf ve nemden ötürü zarar gören iş makinelerinin ömrü ısı yalıtımı sayesinde artar. Çünkü ısı yalıtımı rutubet, küf, nem ve dolayısıyla bunların oluşturduğu zararlı bakteriyel ortamı yok eder.
 

Sanayi Alanlarında Isı Yalıtımının Önemi

Hava sıcak ortamdan soğuk ortama doğru gitme eğilimindedir. Iç mekanda Isıtılan hava sürekli olarak soğuk yerlere doğru gidecektir.Endüstriyel ısı izolasyonu ve ısı yalıtımı yapılmamış bir mekanda iç mekan ne kadar ısıtılırsa ısıtılsın pencere, pervaz, çatı, duvar veya zemin döşemelerinden dışarı doğru soğuk bölüme doğru kaçacaktır. Bu durum mekanın hiçbir zaman tam olarak ısıtılmamasına ve enerji kayıplarına yol açmasına neden olur.
Enerji verimliliği ve enerji tasarrufu açısından ısı yalıtımı oldukça önemlidir. Enerji kayıpları en fazla duvarlar, tavan, pencereler ve döşemelerden kaynaklanmaktadır.  Sanayi yapılarında genelde sandviç sistem çatılar kullanılır. Döşeme kaplamaları ise zemine oturan ve ara kat olmak üzere 2 tip yalıtım sistemine sahiptir.
 

Enerji ve Maliyet Giderlerinde Tasarruf Sağlanması

Sanayi yapılarında en fazla enerji kayıplarından bir diğer eleman ise duvarlardır. Duvarlarda, kolon, kiriş, lento ve hatılların yalıtımını yaptırmak gerekir. Dıştan yalıtım sistemi kadar içten de yalıtım yaptırmak önemlidir.
Türkiye'de enerji harcamalarının dağılımında en yüksek paya sahip olan sektörler Sanayi Ulaştırma Tarım olmaktadır. Daha sonra bunu izleyen diğer sektörler gelir. Endüstriyel ısı izolasyonu çevre için en önemli unsur olan enerjinin korunmasını sağlarken; maliyet açısından da oldukça fazla tasarruf sağlamaktadır.
 
 
Okunma: 189     Tarih: 13.05.2023