Endüstriyel Isı Yalıtım Boyası Faydaları

Endüstriyel Isı Yalıtım Boyası Faydaları

Endüstriyel Isı Yalıtım Boyası Faydaları

Endüstriyel ısı yalıtım boyası faydaları oldukça fazladır. Isı yalıtımlı boyalar, endüstriyel alanlarda binanın ısı yalıtımını sağlar. Binanın ömrünü uzatır. Binalar ne kadar sağlam yapılırsa yapılsın dış faktörler, yağmur suyunun etkisi, olumsuz hava koşulları gibi nedenlerle zamanla yıpranır ve ömrü kısalmaya başlar. Nem, rutubet ve kötü kullanım binanın taşıyıcı elemanlarına zarar verir.
Isı yalıtımı yapılmış binaların ömrü uzar, binanın dayanıklılığı artar. Ayrıca içerideki konfor artar. Hava ısısı ve kalitesi arttığı için çalışanlar daha konforlu bir alanda daha verimli iş üretirler. Ayrıca içindeki tüm makinelerin daha uzun ömürlü olması sağlanır. Kısacası endüstriyel binalarda ısı yalıtımının yapılması giderleri azaltarak karlılık oranını yükseltir. Bütün endüstriyel binalarda ısı yalıtımı ve bunun yanı sıra su ve yangın yalıtımı da yapılmalıdır.
 

Endüstriyel Isı Yalıtım Malzemeleri ve Faydaları

Endüstriyel ısı yalıtım boyası dış cephe yalıtımı uygulamasından daha az masraflı olmakla birlikte daha pratik ve daha dayanıklıdır. Dış duvara yapıştırıcı harç dübel ve yalıtım malzemesi konduktan sonra astar sıva ve sıva taşıyıcı file en son kat hazır sıva yerleştirilir. Isı yalıtımı boyalar bütün bu işlevleri yerine getirmektedir.
Duvara bağlı kolon, kiriş, hatıl, lento perde, duvar gibi elemanlarda ısı köprüleri oluşur. Bu ısı köprülerinde enerji kayıpları %50'ye varır. O yüzden bu alanlarda ısı yalıtımı yapılarak enerji tasarrufu sağlanmalıdır. Endüstriyel ısı yalıtımı boyalarının içten ve dıştan sıvı ve boya yapılmak suretiyle uygulanması mümkündür.
 

Endüstriyel Boyalar- Isıya Dayanıklı Endüstriyel Boya Faydası

Türkiye'de sanayi çatıları genellikle çelik ve prefabrik konstrüksiyon üzerine inşa edilir. Sanayi çatılarında yalıtım, endüstriyel boyalar ile sağlanır. Isı tutucu ve nem geçirgenlik oranı uygun biçimde sağlanan çatı sistemleri için boyalar kullanılır. Taşıyıcı sistemlerde özellikle ısıya dayanıklı kabarmayan boyalar kullanılmalıdır.
Isı yalıtım hesapları binanın ölçülerine göre değişir. Binanın genişliği ve uzunluğuna göre boya yoğunluk miktarı farklılık gösterir. Yalıtım malzemeleri ve boyalar binanın duvar taban tavan mesafelerin ölçümlerine göre hesaplanır. Endüstriyel ısı yalıtım boyası, ısıya dayanıklı boyalar enerji verimliliği açısından faydalı olmakla birlikte enerji tasarrufu sağlayarak fatura maliyetlerini düşürür.
Okunma: 272     Tarih: 13.05.2023