​ Endüstriyel Tesislerde Isı Yalıtımı Nasıl Yapılır?

​ Endüstriyel Tesislerde Isı Yalıtımı Nasıl Yapılır?

Endüstriyel Tesislerde Isı Yalıtımı Nasıl Yapılır?

Isı yalıtımı özellikle endüstriyel projelerde performans ve prosesin verimliliğini artırmanın en doğru yoludur. Son zamanlarda endüstriyel tesislerinde yalıtımlar zorunlu hale gelmiştir. Buna sebebiyet veren hususlardan bazıları enerji maliyetlerindeki artış ve yeni yönetmeliklerin yürürlüğe girmesidir. Yalıtımı doğru bir şekilde yaptırmak verimli, sağlıklı ve sessiz binalar elde edilmesini sağlayacaktır.
 
Bilindiği üzere endüstriyel tesisler nemli ve rahatsız edecek derecede soğuk yerlerdir. Bu yerlerdeki çalışma ortamları iş verimliliğini düşürmeye sebebiyet vermektedir. İnsan sağlığına zarar verebilecek küf, rutubet gibi sorunların ortadan kalkması için yalıtım yapılması gerekmektedir. Çalışma ortamlarında yaptıracağınız yalıtımlar işyerlerinizi güvenli ve keyifli bir yer haline getirmeye yardımcı olmaktadır.

Isı Yalıtımı Neden Gereklidir?

Yapılarınızın binalardan ya da çevreden dolayı alabileceği zararları minimum seviyeye indirmenin yollarından biri de ısı yalıtımının yaptırılmasıdır. Özellikle Türkiye'de çevresel faktörler göz önünde bulundurularak ısı yalıtımının yaptırılması "Binalarda Isı Yalıtımı Yönetmeliği" gereğince zorunluluk taşımaktadır. Günden güne artan enerji tüketimini önlemek için ısı yalıtım yöntemleri uygulanarak enerjinin verimli kullanılması sağlanmıştır.
 
Uygulanacak olan ısı yalıtımının hangi firma tarafından yapıldığı da oldukça önemlidir. Endüstriyel tesisler de dahil olmak üzere ısı yalıtımının yaptırılacağı firmanın kalite belgesine sahip olmasına dikkat edilmelidir. Genel olarak ısı yalıtımı çeşitli faktörler yüzünden doğan ısı kaybını önlemek için yapılmaktadır. Doğru ve etkili bir şekilde yapılan ısı yalıtımları enerji verimliliğini fazlasıyla etkileyecektir.
 
 
 

Isı Yalıtımı Neden Önemlidir?

Bilindiği üzere özellikle konut sektörü diğer alanlara nazaran en çok enerji tüketimi gerçekleştiren sektörlerden biridir. Ayrıca iklim şartlarının zorlayıcı geçtiği bölgelerde yaşam alanlarının ısıtılması enerji kaynaklarını tüketen durumlardan biridir. Bundan dolayı özellikle enerji verimliliğini sağlamak için ısı yalıtımı önemli bir rol oynamaktadır. Hatta ısı yalıtımları sürdürülebilirliğe fazlasıyla katkı sağlamıştır.
 
Özellikle ısı kaybının en çok yaşadığı çatıların ısı yalıtımlı olması enerji tasarrufu sağlamaktadır. Ayrıca içerisinde bulunanlar için daha iyi konfor alanı da yaratacaktır. Isı yalıtımı yapıldığı takdirde Co2, SO2 gibi gazlar atmosfere daha az zarar verecektir. Faydalarının bir bütünlük içerisinde olduğu yalıtımlar aynı zamanda doğal kaynaklarımızı korumamıza da yardımcı olarak geleceğimizi garanti altına alacaktır.
Okunma: 131     Tarih: 24.08.2023