Endüstriyel Yalıtım

Endüstriyel Yalıtım

Endüstriyel Yalıtım

Endüstriyel yalıtım, sanayi tesisleri ve üretim alanlarında enerji tasarrufunun yanı sıra makine ve teçhizatları korumak amacıyla da yapılmaktadır. Endüstriyel sistemlerde makinalar mekanizmalar raylı ve tekerlekli ulaşım araç ve gereçleri titreşim yaratmaktadır. Tüm bu titreşimler cihazların ve makinelerin kullanım ömrünü azaltmaktadır. Makinelerin kullanım ömründen önce bozulması da sanayi üreticileri için ekonomik zarara yol açar. Dolayısıyla endüstriyel yalıtım sistemleri sanayi üretim alanlarında çok önemli bir yer tutar. Elektrik elektronik malzeme üreticileri, otomotiv sanayi, beyaz eşya üretim alanları, imalat makinaları, Tekstil ve konfeksiyon atölyesi gibi alanlarda kullanılır. Endüstriyel uygulamalarda ısı yalıtımı, ses yalıtımı, yangın yalıtımı, su yalıtımı, titreşim yalıtımı gibi sistemler kullanılır. Bir yapıyı etkileyen toprak altı sızıntı ve yeraltı suları, basınçlı ve basınçsız sular, toprak nemi yapının içindeki sızıntı ve kullanımdan dolayı oluşan su ve nem yalıtım yolu ile dengelenmektedir.

Endüstriyel Yalıtım Çözümleri

Endüstriyel alanlarda tesisat yapı ve mekanik kaynak sorunlar doğru yalıtım malzemesi kullanılarak çözülmektedir. Endüstriyel yalıtım; elektrik elektronik ve beyaz eşya üretiminde kullanılan soğutma sistemlerinde enerji tüketimi için büyük bir paya sahiptir. Bu alanlarda Endüstriyel yalıtım malzemelerinin yanı sıra vakum yalıtım panelleri teknolojisi de enerji verimliliğini yükselterek ısıl kazanç dengesini sağlamaktadır. Endüstriyel yalıtımın yapılmasının amacı temelde yapının korunması ve varsa oluşmuş olan problemlerin çözülmesidir. Ancak bunun yanı sıra kullanılan makine ve teçhizatların ömrünün uzatılması açısından oldukça önem arz eder. Makineler su ve nemden etkilenir. Makineler değil içinde çalışan insanların sağlığı ve iş verimliliğini arttırmak amacıyla da uygun ortam koşulları yaratmak için uygun yalıtım malzemeleri ile yalıtım yapılmalıdır.

Endüstriyel Yalıtım Malzemeleri

Endüstriyel alanlarda farklı mühendislik gereksinimlerine göre endüstriyel yalıtım malzemeleri oluşturulmuştur. Öncelikle ısı yalıtımı enerji kaybını önlemek için gerekli olduğu gibi titreşim yalıtımı da makine ve teçhizatım korunmasını ve uzun ömürlü kullanım sağlanması amacıyla elzemdir. Titreşim yalıtımında Kauçuk Metal sistemi statik ve dinamik testlerden geçmiş bir uygulamadır. Endüstriyel yalıtım malzemeleri kullanımı makine ve teçhizatların ömrünü uzattığı gibi enerji verimliliği ve çevre açısından da oldukça önem arz etmektedir. Endüstriyel uygulamalarda yalıtım elemanı Çelik kauçuk kompozit elemanlardan da oluşmaktadır. Endüstriyel yalıtım sistemlerinde kullanılan bir diğer yalıtım maddesi metal lastik bileşenidir.
 
Okunma: 254     Tarih: 16.01.2023