Enerji Verimliliği Nasıl Sağlanır?

Enerji Verimliliği Nasıl Sağlanır?

Enerji Verimliliği Nasıl Sağlanır?

Aynı seviyede enerji sağlanması amacı ile daha az enerji kullanımı enerji verimliliği olarak ifade edilmektedir. Sera gazı emisyonlarını azaltmak için bu önemli bir yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır. Örnek verecek olursak bir evde ısı yalıtımı sağlanırsa tatmin edici bir sıcaklık elde edilecektir. Bunun yanı sıra aynı aydınlatma seviyesine ulaşmak adına ışıklar, florasan lambalar vb. aydınlatma sistemleri monte edilmektedir. İşte enerji verimliliği sağlamak amacı ile verimli bir teknolojinin kullanılması gerekmektedir. Tasarruflu binalar, endüstriyel prosesler, ulaşım vb. için harcanan kaynaklar azaltılırsa bu durumda sera gazı emisyonu da kontrol edilebilecektir. Bu durum verimliliğin yanı sıra sürdürülebilirlik açısından da önemlidir.
Şayet evler, işletmeler, araçlar enerji verimliliği noktasında düzenlenirse küresel ısınma da ortadan kalkabilir. Bu kaynakların kullanımı ne yazık ki küresel ısıtmaya sebebiyet verdiğinden dolayı büyük ölçüde kullanılmaması da ciddi yararları beraberinde getirecektir. Bunun için;
  1. Enerji Tasarruflu Cihazlar
Bugün enerji verimliliği sağlanması noktasında özellikle enerji tasarruflu cihazların kullanımının önemi göz ardı edilemez. Şayet dondurucular, fırınlar, buzdolapları, soba, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, kurutucu, televizyon vb. kullanımı azaltılırsa bu durumda kullanılan enerji miktarı da azalacaktır. Enerji miktarının azalması da doğrudan verimlilik ile ilgili bir durumdur. Modern buzdolapları 2001 yılında piyasaya sürüldüğünde ciddi manada enerji tasarrufu sağlandığı görülmüştür. Teknoloji geliştikçe ve enerji tüketimi az olan cihazlar üretildiğinde bu madde daha çok yarar sağlayacaktır.
  1. Enerji Tasarruflu Binalar
Enerji tasarruflu cihazlar kadar enerji verimliliği için önemli bir konu da binalar olarak karşımıza çıkıyor. Binaların konumundan çevresine, sıcaklık ve aydınlatma düzenlemelerine kadar hepsi enerji kullanımı bakımından ciddi kayıplara sebep olmaktadır. Örneğin binaların kuzey cepheye bakan daireleri her zaman daha soğuk olmaktadır. Bu sebeple ısınma maliyetleri daha fazla olmaktadır. Pencerelerin iyi konumlanması, kapatılması, kapıların muntazam olması vb. kriterler de verimlilik açısından ciddi manada önemlidir. Bizler verimliliğe katkı sağlamak adına yalıtım kaplama ve termal boya malzemeleri imalatı yapmaktayız. Bu sayede hem aile, hem işletme bütçelerine, hem de çevreye katkı sağlıyoruz.
Okunma: 1314     Tarih: 11.04.2020