İç Cephelerde Kullanılan Termal Boyalar

İç Cephelerde Kullanılan Termal Boyalar

İç Cephelerde Kullanılan Termal Boyalar

Termal boya kullanımı maliyetinden ve ucuzluğundan ötürü her geçen gün daha fazla kitle tarafından ve daha fazla binanın yapımında kullanılıyor. Evlerde ve iş yerlerinde ve akla gelen tüm binaların yapımında kullanıma uygun olan boya çeşidi olarak biliniyor. Üstelik hem iç hem dış cephelerde kullanılan bu boyaların rengi de değişebiliyor. Tamamen zevke göre renk seçimi yapılabiliyor.
Daha çok dış cepheler için kullanıma uygun gibi görülse de aslında iç cephelerde de kullanıma uygun olan bir boya türüdür. Adından da anlaşılacağı termal özellik yani ısı izolasyon özelliği göstererek amacına uygunluk sağlıyor. Birçok renk seçenekleriyle de karşınıza çıkıyor ve seçimleri kolaylaştırıyor.
 

Termal Boya İle Enerji Tasarrufu

Sıcak soğuk termal bariyerlere sahip olan, korozyon yalıtımı sunan, güneş ışınını %90 oranında yansıtan ve yoğunlaşmayı engelleyen termal boya ısıtma ve soğutma maliyetlerini neredeyse yarı yarıya düşürür. Yenilikçi ve kolay şekilde uygulanabilen bu boyalar termal yansıtıcı pigmentlere sahiptir. Uygulandığı bölgede aktif rol oynamaktadır.
İç cephelerde de dış cephelerde de kullanıma uygun olan bu izolasyon boyaları sıcaklığın dağılmasının önüne geçer. Böylece bir kez ısınan ortam uzun bir süre soğumadan ısıyı izole etmeye devam eder. Hem mikro hem makro uygulamalarda kullanımı mümkündür. Aynı zamanda içerik olarak da diğer boyalarla kıyaslanamaz ve güneş ışınlarının ters yansımasını sağlar. İç ortamın sıcaklığının dağılmasının önüne geçer.
 

Termal Boya Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Enerji verimliliğini arttırmak amacıyla kullanılan boyalar içerisinde bir de izolasyon boyaları yer alıyor. Bütçeden tasarruf ettiren, ısıyı izole etmeye yarayan, hem iç hem dış cephelerde kullanılan bu boyalar ile birçok binaya çözüm olanağı sunuluyor.
Isınma ve soğuma maliyetlerini azaltmak amacıyla kullanılan pek çok izolasyon yöntemi vardır. Bunlardan biri de termal boya uygulamasıdır. Termal özelliğe sahip olan boyalar çok fazla kitle tarafından tercih edilir ve son dönemlerde bütçe tasarrufu açısından çeşitli mekânlarda da tercih ediliyor. Hemen hemen herkes tarafından tasarrufunun farkına varılan termal boyalar popüler olmaya ve çok talep görmeye hızla devam ediyor.
Okunma: 128     Tarih: 20.10.2023