Isı İzolasyonu Malzemeleri Nelerdir?

Isı İzolasyonu Malzemeleri Nelerdir?

Isı İzolasyonu Malzemeleri Nelerdir?

Isı izolasyonu tüm binalara yalıtım sağlayarak ani ısı farklılıklarına engel olmaktadır. Özel mülklerin ya da devlet dairelerinin yazık sıcak havadan kışın da soğuktan korunması gerekir. Bu durum içeride yaşam süren kişiler için oldukça önemlidir. Konforlu bir yaşam haricinde enerji tüketimini azaltmak ve çevre kirliliğine engel olmak için binalarda yalıtım uygulamalarının yapılması gerekir.
Farklı malzemeler kullanarak bu izolasyonu sağlayabilirsiniz. Binanın farklı yerlerindeki kullanılacak olan ısı izolasyon malzemelerinin doğru olarak tespit edilmesi ve uygulamanın da bilir kişiler tarafından yapılması gerekir. Temelde, çatıda, yer zeminlerinde, kolonlarda, kirişlerde ya da duvarlarda kullanılan izolasyon malzemelerine doğru karar verilmeli ve sağlığa zararlı olmayan türleri seçilmelidir.
 

En Çok Tercih Edilen Isı İzolasyon Malzemeleri Nelerdir?

Isı izolasyonu için kullanılan farklı malzemeler bulunur. Bunlar arasında en çok tercih edilenlerin başında cam yünü gelmektedir. Camın lif haline getirilmiş olması, hammaddesinde silis kumu bulunması bu ürünü sağlıklı ve yangına dayanıklı yapmaktadır. Taş yünü bazalt, kireç taşı gibi minerallerden elde edilir. Lifli bir ısı yalıtım ürünüdür. EPS dediğimiz genleştirilmiş polisten ısı yalıtım levhaları organik, ekonomik ve hafif olmasıyla dikkat çeker.
XPS yalıtım malzemesi çatı, soğuk hava deposu, endüstri alanları ve şantiyelerde kullanılır. Su geçirmeme ve nemlenme yapmama özelliğine sahip bir izolasyon malzemesidir. Isı izolasyon ürünleri taneli, lifli, hücreli yapılara sahiptir.
 

Isı İzolasyonu Malzemelerinin Özellikleri Nasıl Olmalı?

Kullanılacak olan ısı izolasyonu malzemesinin nefes alma özelliğine sahip olması önemli bir konudur. Sıcak ya da soğuk havaya maruz kalan duvarlar nefes alabildiği sürece terleme ve nemlenme yapmayacaktır. Suyu emmeyen ve içinde su hapsetmeyen özellikte olan malzemelerin kullanılması gerekir. Böylelikle binanız suyu emmeyecek ve rutubetin oluşmasını engelleyecektir.
Yangına dayanıklı ve alev almayan ısı izolasyon malzemelerine yönelmeniz gerekir. Yangın yönetmeliğine uygun ürünlerin kullanılması gerekir. Binalarda çıkacak olan yangın kullanılan ısı izolasyon malzemelerinin tutuşmasını engeller türden olmalıdır. Mantolamada kullanılan EPS ve XPS gibi ısı yalıtım levhaları zor alev alan malzeme türüne girmektedir. Taş yününün yanmama özelliği bulunur. Farklı ısı yalıtım malzemeleri konusunda firmamızdan destek alabilirsiniz.
Okunma: 183     Tarih: 18.06.2023