Isı İzolasyonu Nedir?

Isı İzolasyonu Nedir?

Isı İzolasyonu Nedir?

Isı izolasyonu, yaşadığımız mekanların dış ortamdan gelen soğuğu ve sıcağı önlemesi için yapılan uygulamalardır. Bilindiği üzere yaz mevsimlerinde binalar fazla ısınır. Devamlı güneş altında bulunan bina dışarıdaki sıcaklığın içeride hissedilmesine neden olur. Hatta bazı zamanlarda içerinin daha sıcak olduğundan bile şikayet edilir. Gün boyunca güneş altında olan binanız gece de emmiş olduğu sıcaklığı yitirmeyecek ve aşırı sıcakla maruz kalınmasına neden olacaktır.
Aynı durumu kış mevsimlerindeki soğuk ve dondurucu hava için de söyleyebiliriz. Yağmur, kar, buz, don olaylarına maruz kalan binalar soğuğu emecek ve iç kısımların da soğuk olmasına neden olacaktır. Hatta içeriyi ısıtmak için farklı çözüm yolları deneseniz bile yine de başarılı olamayacaksınız. Belli bir süre ısınan iç ortam kısa sürede soğumaya başlar ve bu durum fazla enerji tüketimine neden olur.
 

Isı İzolasyonunun Önemi

Belli bir ısıda olan yerlerde yaşamak sağlık açısından önemlidir. Isının düşmesi ve iç kısımların soğuyarak farklı ısı derecelerinin içeride dolaşması bazı hastalıklara da neden olur. İçerideki ısıyı sabit tutmak için ısı izolasyon ürünleri kullanmak gerekir. Özellikle bina dış cephelerinde kullanılan bu ürünlerle hem uzun ömürlü yapılara sahip olursunuz hem de sağlıklı ortamlarda yaşam sürersiniz.
Isı yalıtımları binanın her yerinde uygulanmalıdır. Balkon, teras ve çatı gibi yerlerde de ısı izolasyonuyla birlikte su izolasyonları da yapılmalıdır. Böylelikle binanızı rutubet ve neme karşı korumuş olacaksınız. Güzel görünüme sahip olan bir yapı elde ederken bina ömrünü de artırmış olursunuz.

 

Konutlardaki Isı İzolasyonu

Isı izolasyonları öncelikle konutlarda uygulanmaktadır. Ülkemizde binlerce konut olduğunu düşünürsek bu konutları ısıtmak ya da soğutmak için çok miktarda enerji harcanır. Enerji sarfiyatına engel olmak için de izolasyon şarttır. Hatta yeni yapılan binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği dikkate alınır. Bina ısı yalıtım standardına uygun değilse iskan belgesi de alamamaktadır. Enerji israfını önlemek ve çevre kirliliğine sebebiyet vermemek için yeni konutların enerji kimlik belgesi alması zorunlu hale getirilmiştir.
Eski binalarda oturanlar zamanla yapının özelliğini kaybettiğini, sıcak ve soğuk havanın binayı olumsuz etkilediğini fark etmektedir. Bu durumda yapılması gereken ısı izolasyonu uygulamaları için araştırma yapmak olmalıdır. Farklı izolasyon ürünleri ile iyi bir yalıtımın yapılmasını sağlayabilirsiniz.
Okunma: 196     Tarih: 18.06.2023