Isı İzolasyonu Yapan Yalıtım Boyası

Isı İzolasyonu Yapan Yalıtım Boyası

Isı İzolasyonu Yapan Yalıtım Boyası

Yalıtım boyası veya termal boyalar, bir yüzeyin termal performansını artırmak için özel olarak tasarlanmış dekoratif kaplamalardır. Yalıtım boyalarının tümü duruma bağlı olarak farklı şekillerde çalışır. Yalıtım boyaları genel olarak iki şekilde isimlendirilir; dış cephe izolasyon boyası ve iç izolasyon boyası. Her ikisi de yalıtım özellikleri ekleyerek özellikler sağlama öncülünde çalışırken, bunu farklı şekillerde başarıyorlar.
Yaygın inanışın aksine tuğla, taş, sıva veya betondan oluşan dış duvarlar gözeneklidir, yani nemi emebilirler. Dış cephe yalıtım boyası, bir duvardaki %5 nem içeriğinin malzemenin yalıtım performansını %50 oranında azaltabileceği varsayımıyla çalışır. Bir mülkün ısısının %35'i dış duvarlardan kaybolduğundan, onları kuru tutarak bir mülkün termal verimliliğini önemli ölçüde artırabilirsiniz.
 

Isı Yalıtımlı Boya İşe Yarıyor mu? Isı Yalıtımı Yapan Boya Var mı?

İç yalıtım boyaları, bir mülkün iç kısmından ısının kaybolmasını önleyebilen, iç duvara uygulanan emülsiyonlar şeklinde çalışır. Bu emülsiyonlardaki son derece ileri teknoloji, bir mülkün iç duvarından dış duvarına kaçmaya çalışan nemin emilmesine yardımcı olur. Bu ısı emülsiyon tarafından emildiğinde, kaçmak yerine odaya geri yansıtılır. Bu, odanın iç ortamındaki ısının geri dönüştürülmesine ve sıcaklıkların daha uzun süre yüksek tutulmasına yardımcı olur.
Yalıtım boyası, nüfuz eden nemi önler. Nem, bir mülkün dış duvarından geçen suyun vermiş olduğu olumsuzluklardan kaynaklanır. Su, dış duvardaki çatlak veya delik gibi bir kusurdan geçerek veya gözenekli yapı malzemesi tarafından emilerek ilerleyebilir. Nüfuz eden nemden mustarip olan mülklerin aynı zamanda ısı kaybından da mustarip olabileceğinin önemli bir göstergesi olmasının nedeni, dış duvardaki nemin varlığından kaynaklanmaktadır.
 

Boya ile Isı Yalıtımı Yapılır mı?

Dış duvarlarınızda çatlak veya delik gibi hasar belirtileri görülüyorsa bu, duvarın nüfuz eden neme maruz kaldığının bir işaretidir. Ayrıca, iç ve dış duvarlardaki ıslak lekeler, renk değişikliği ve küf oluşumu veya nemli, küf kokusu, nemin dış duvardan mülke girdiğini gösterebilir. Bu nem engellenmediği takdirde, ısının mülkten daha kolay kaybolması sağlanmayacaktır.
Dış yalıtım boyalarının yanı sıra, iç yalıtım boyaları da her ev için faydalı bir yalıtım önlemi olabilir. İç duvarlarda yalıtım emülsiyonu kullanarak ilave ısı tutma özelliğinden yararlanmak için mevcut bir sorundan mustarip olmanıza gerek yok. Yalıtım boyası İle ısı su ve nem yalıtımı yapılmaktadır.
Okunma: 143     Tarih: 14.09.2023