Isı İzolasyonu Yönetmeliği Nasıl

Isı İzolasyonu Yönetmeliği Nasıl

Isı İzolasyonu Yönetmeliği Nasıl?

Isı izolasyonu özellikle yeni yapılan binalar için zorunlu bir uygulamadır. "Binalarda Isı Yalıtımı Yönetmeliğine" göre 2000 yılından sonra yeni inşa edilen binalarda yalıtım yapılması zorunlu hale getirilmiştir. Ayrıca 1 Kasım 2008 yılı itibariyle revize edilen yönetmelikte eski binaların da tadilat ile yenilenmesinde ev ilave edilen kısımlarında ısı yalıtımlı olarak projelendirilmesi zorunlu hale gelmiştir.
Yönetmeliğe göre eski binanlar 10 yıl içerisinde, yeni binalarda 1 yıl içerisinde yalıtımlı olmak zorundadır. Ayrıca 5 Aralık 2008 yılında Resmi Gazetede yayınlanan yönetmelik de ısıtma ve soğutma sistemlerinin kontrolü, yenilenebilir enerji kaynaklarının değerlendirilmesi ve tadilat yapılacak binalarda minimum enerji performansının belirlenmesi hedeflenmektedir.

Isı İzolasyonu Yaptırmak Zorunlu mu?

Isı izolasyonu 2011 yılından sonra zorunlu hale gelmiştir. 50 metrekarenin üzerinde olan inşaat alanlarında bulunan tüm binaların enerji kimlik belgesi alması zorunluluğu bulunmamaktadır. Eğer yeni yapılan binalarda enerji belgesi alınmazsa cezai işlem uygulanmaktadır. Mantolama her ne kadar zorunlu olmasa da enerji belgesi alması zorunluluğu bulunur. Ancak enerji belgesi binaların durumuna göre farklı şekillerde derecelendirildiğinden dolayı her binaya verilen enerji değeri farklılık göstermektedir.
Ancak yeni yapılan binalar ısı izolasyonu yönetmeliğine göre yalıtım ve yapı şartlarını karşılamalıdır. Ayrıca Çevre ve Şehircilik Bakanlığı binaları enerji performansına göre değerlendirmekte ve bu sayede de ısı yalıtımı düşük olan binalardan da daha fazla vergi ödenmesini zorunlu kılmaktadır. Bu sebeple de mantolama yaptırmak daha uygun olmaktadır.

Isı İzolasyonu Neden Yapılmalıdır?

Isı izolasyonu yönetmeliğine göre yeni inşa edilen her binada ısı yalıtımı şarttır. Isı izolasyonun pek çok faydası bulunur. Yalıtımın yapılmasında ki amaçlar arasında enerji tasarrufu, konforlu yaşam alanı, yaz aylarında ferahlık, çevrenin korunması, güvenli olmayan enerji kaynaklarından bağımsız olmak yer almaktadır. Ayrıca ısı izolasyonu yapılan binanın değeri de artmaktadır.
Isı izolasyonu yaptırarak hem daha az vergi ödeyecek hem de %50 enerji tasarrufu sağlayacaksınız. Pek çok avantajı bulunan ısı izolasyonu uzman kişiler tarafından yapılmaktadır. Doğru malzemeleri kullanarak en iyi ısı izolasyonunu yaptırabilir evinizde ve iş yerinizde konforlu yaşam alanları oluşturabilirsiniz.
 
Okunma: 104     Tarih: 13.11.2023