Isı İzolasyonunda Kullanılan En İyi Malzemeler

Isı İzolasyonunda Kullanılan En İyi Malzemeler

Isı İzolasyonunda Kullanılan En İyi Malzemeler

Isı izolasyonu günümüzde pek çok yapının ihtiyaç duyduğu bir durumdur. Çeşitli malzemeler kullanılarak yapılan uygulamanın amacı ısı iletim direncini arttırmaktır. Bu sayede dış ortama geçen sıcaklık en az seviyeye indirilmektedir. Isı yalıtımında genellikle aşağıda bahsedilen malzemeler kullanılmaktadır. Isı yalıtımı duvarlara uygulanabildiği gibi çatı, kapı ve pencerelere de uygulanabilmektedir. Bu sayede evlerde insanlar daha az ısıtma ve soğutmaya ihtiyaç duymaktadır.
 

Isı İzolasyonu Neden Önemlidir?

Isı izolasyonu bina için olmazsa olmazlardan bir tanesidir. İzolasyonun hem iç hem de dış cephede uygulanması gerekir. İç cephede kullanılan ısı izolasyonu binanın içinin daha sıcak olmasını sağladığı için enerji tasarrufu sağlamaktadır. Dış cepheye uygulanan izolasyon ise binayı yaz aylarında sıcaktan kış aylarında ise soğuktan korumaktadır. Bu sayede evin içerisindeki ısı korunmaktadır, ev sahipleri de yüksek elektrik ve doğalgaz kullanımı zorunda kalmayacaktır.
Yeni yapılarda inşaat halinde iken mantolama yapılsa da özellikle eski yapılarda ısı izolasyonu bulunmamaktadır. Bu nedenle evinizin dış cephesine mantolama yaptırarak evinizin ısısını korumaya alabilir ve faturalarınızı düşünebilirsiniz. Doğru firma ve doğru malzeme seçimi yapmak çok önemlidir.
 

Isı İzolasyonunda Kullanılan Malzemelerin Önemi

Binalarda ısıyı dengede tutmaya sağlayan ısı izolasyonunda en çok tercih edilen ürünlerden biri EPS'dir. Ekonomik olmasının yanı sıra en kaliteli ve en fazla kullanılan üründür. Isı iletim katsayısı küçük olan ürün petrolden elde edilmekte ve içerisinde hareketsiz kuru hava barındırmaktadır. İsi izolasyonunda doğru malzeme seçimi yapabilmek için özellikleri hakkında da bilgi edinmek gerekir.
Isı izolasyonu malzemeleri suyu ve nemi emmelidir. Ayrıca kokusu olmamalı ve hafif olmalıdır. Isı izolasyonu malzemelerinde bulunması gereken en önemli özelliklerden bir tanesi de insan sağlığına zararlı olmamalı ve bakteriler üremesini sağlamamalıdır. Yanıcı özellik taşımamalı ve uzun ömürlü olmalıdır.
Okunma: 154     Tarih: 14.09.2023