Isı İzolasyonunda Yalıtım Boyası İşe Yarar mı?

Isı İzolasyonunda Yalıtım Boyası İşe Yarar mı?

Isı İzolasyonunda Yalıtım Boyası İşe Yarar mı?

Yalıtım boyası son zamanlarda adından sık sık söz edilen ve adından da anlaşılacağı üzere tamamen yalıtım amacıyla kullanılan bir boya türüdür. Isı yalıtımı yaptırmak maddi açıdan ciddi bir külfet olarak görülür. Buna istinaden bütçenin uygun olmadığı dönemlerde alternatif olarak boya kullanımına yer verilebilir. Pek çok farklı alternatif bulunsa da en sık tercih edilenlerden biri yalıtımlı boya kullanımıdır.
Alanında uzman elemanlar tarafından kullanılarak uygulanan izolasyon boyasının gerçek anlamda işe yarayıp yaramadığı merak konusudur. Bu boyalar hem iç hem dış cephelerde kullanılabiliyor. Yanmaz ve geç tutuşma özelliğine sahip olduğundan dayanıklı ve güvenilir bir malzeme olarak biliniyor. Radyan ısı geçirmeyen etkisi bulunuyor.
 

Isı İzolasyonunda Kullanılan Yalıtım Boyasının Özellikleri Nelerdir?

Boya denildiği zaman basit bir işlem gibi gelen ancak uygulandığından son derece fazla faydası bulunan yalıtım boyası gerçek anlamda ısı izolasyonu sağlar. Bunun yanı sıra ses ve su yalıtımı özelliğinden de bahsedilir. Uygulandığı her bölgede zeminin nem tutmasını engeller. Küf oluşumunu önler.
Aynı zamanda uygulandığı kat sayısına bağlı olarak %40 oranında bir enerji tasarrufuna da olanak sağlar. Hem iç hem dış cephelerde kullanıma uygundur. Hijyen noktasında da gönül rahatlığıyla tercih edilebilir. Uygulamadan önce uygulanacak olan yüzeyin mutlaka yağ, kir, pas, küf ve rutubet gibi sorunlardan arınmış olmasına dikkat edilir. Hem enerjiden hem de yatırım maliyetlerinden tasarruf etmek isteyenler rahatlıkla tercih edebilirler.
 

Boya ile Isı İzolasyonu Yapılır mı?

Boya ile izolasyon yapılıp yapılmayacağı konusu oldukça merak konusudur. İç cephelerde de dış cephelerde de kullanıma uygun olan boyalar elbette izolasyonda işe yarar ve yapılır. Isı yalıtım maliyeti fazla olduğunda ya da bütçeyi aştığında başvurulabilecek bir alternatiftir.
Yalıtım boyası aynı zamanda çok doğal şekilde üretilir ve dekoratif görünüm de verir. Bu sayede duvarlara uygulandığı zaman yalnızca amacına yönelik işlem yapmaz aynı zamanda zevklere de hitap eder. Tıpkı iç ve dış cephe boyalarında olduğu gibi yalıtım için kullanılacak olan boyalarda da renk seçimi yapmak mümkündür. Çok ince bir tabaka halinde uygulandığından evin hacminden almaz.
Okunma: 153     Tarih: 20.10.2023