Isı Yalıtımı Her Binada Uygulanır mı?

Isı Yalıtımı Her Binada Uygulanır mı?

Isı Yalıtımı Her Binada Uygulanır mı?

Isı yalıtımı uygulaması yapılması gereken yerleri merak ediyor olabilirsiniz. Ev, iş yeri, fabrika, alışveriş merkezleri, otel gibi konutlarda ısı yalıtımları yapılmaktadır. Yaşam sürdüğünüz her bina için yalıtım yaptırabilirsiniz. Böylelikle dış ortamın sıcak ve soğuğundan korunacak iç ortamlarınızı normal ısı dengelerinde tutabileceksiniz. Bu durum sağlığınız için de önemlidir.
İç ortamlarda belirli ısı dengelerini sağlamak gerekir. İdeal ısının içeride 18 derece olması önerilir. Daha serin ortamlardan hoşlananlar için bu değer 16 derece, daha sıcak sevenler için 20 derece olabilir. Değişken olmayan ısı derecesine sahip olan konutlarda yaşam sürebilmeniz için ısı yalıtım uygulamaları yaptırabilir ve konforlu bir şekilde bulunduğunuz alanlardan hoşnut kalabilirsiniz.
 

Isı Yalıtımı Uygulamalarında Bilmeniz Gerekenler

Isı yalıtımı binaların iç ve dış mekanlarında yapılmaktadır. İç mekanlarda duvarlar ve zeminde yapılacak olan çalışmalar ortamın ısı dengesini kurabilmeniz için önemlidir. Dış mekanlarda mantolama ve çatı izolasyonları ile ısıyı sabit tutabilirsiniz. Isı yalıtım levhaları, strafor köpük, betona katılan yalıtım ürünleri, sıvı yalıtım malzemeleri, yalıtımlı boyalar kullanılan ürünler arasında bulunsa da hangi ürünün nasıl kullanılması gerektiği konusunda bilgili kişilerden yardım alınmalıdır.
Isı yalıtım uygulamaları yapılmadan önce dikkat edilmesi gerekenler bulunur. Yalıtım yapılacak yerin temiz ve pürüzsüz olması uygulama sonrasında bir müddet beklenilmesi gibi önemli ayrıntılar yalıtım konusunda söylenebilir. Bunlardan başka önem verilmesi gereken konular uzman kişiler tarafından sizlere aktarılır ve hemen uygulama çalışmalarına geçilir.
 

Evlerde Isı Yalıtımı Nasıl Yapılır?

Evlerin içine giren soğuk ya da sıcak havanın sebepleri pencere kenarları, kapı boşlukları ve yalıtımsız duvarlardır. Isı kaybını azaltmak için yalıtımlı doğramalar pencerelerde kullanılır. Binanın dışında bulunan duvarların, toprak altında kalan bölümünün, çatının yalıtılması sonucunda evinizde belli ısı dengelerinde yaşam sürebilirsiniz. Duvarlar için ısı yalıtım levhaları ve strafor köpükler dış cepheden binaya monte edilir. İç cephede ya da iki duvar arasında yapılacak olan çalışmalardan da bahsedebiliriz.
Çatılarda yapılacak olan yalıtım uygulamaları çatının şekline göre belirlenecektir. Bazı çatılar beton yüzeye sahiptir bazıları ise yaşam alanları içinde kalabilir. Mesela dubleks olan dairelerde bulunan çatıların altında birçok oda bulunur. O yüzden yapılacak olan ısı yalıtımı çalışmalarında uygulama alanı büyük bir önem taşır. Binanın toprak altında kalan bölümlerinde yapılacak olan yalıtım çalışmalarıyla hem ısı hem su yalıtımını sağlayabileceksiniz.
Okunma: 111     Tarih: 20.10.2023