Isı Yalıtımı İçten mi Dıştan mı Olur?

Isı Yalıtımı İçten mi Dıştan mı Olur?

Isı Yalıtımı İçten mi Dıştan mı Olur?

Isı yalıtımı uygulamalarının her binada olması gerekir. Enerji verimliliği sağlamak ve konforlu yaşam alanlarını oluşturmak için binalarda yalıtım çalışmaları yapılmalıdır. Binaların dışı yaz ve kış aylarında hava şartlarından olumsuz derecede etkilenir. O yüzden de dışa bakan duvarlar, balkonlar, teraslar, çatılar yalıtım yapılarak yazın sıcağından ve kışın soğuğundan korunmalıdır. İç alanlarda ısı farklılıklarını engellemek için binanın dışına yalıtım yapılması gerekir.
Bazı durumlarda binaların dışına yalıtım yapılması mümkün olmayabilir. Özellikle apartman dairesinde oturan kişiler ortak karar alıp dış cepheye yalıtım yaptıramadığı hallerde sadece kendi dairesinin iç kısımlarında çalışmalar yaptırır. Burada önemli olan doğru malzeme tercihinde bulunmak ve iyi bir hizmet almaktır.

İçten Yapılan Isı Yalıtımı Uygulamaları

Evinizin iç bölümlerinde yalıtım yaptırmak istediğinizde dışa bakan duvarlarınızın içten yalıtılmasını sağlayabilirsiniz. Böylece kış mevsimlerinde içeride kullandığınız enerji miktarını düşürebilir ve faturaların düşmesine yardımcı olabilirsiniz. Bu durum milli servetimizin korunması anlamına da gelir. Çünkü ülkemizdeki kaynaklar yeterli gelmediği durumlarda bazı ülkelerden enerji satın alınmaktadır. Bireysel yapılacak olan ısı yalıtımları ile hem kendi bütçenizi hem de ülke ekonomisini koruyabilmeniz mümkün.
Isı yalıtımı odalar arasındaki duvarlarda da uygulanır. Özellikle kuzey cephede olan odalarınız daha soğuk olur. Güney cephelerde bulunan oda duvarları güneş ışınlarıyla ısınırken kuzey cephelerde daha soğuk bir havaya rastlanır. Odalar arası ısı dengelerini korumak için içten yalıtım yapılabilir. Böylece ses yalıtımı da yaptırmış olursunuz.

Dıştan Yapılan Isı Yalıtım Uygulamaları

Dıştan yapılan yalıtım uygulaması denilince akıllara mantolama çalışmaları gelir. Bu çalışmalar binanın tümüne yapılır. Kolon, kiriş, pencere kenarları, dış duvarlar yalıtım yapılarak bina tamamen sıcak ve soğuk havadan korunmuş olur. Böylelikle de bina dışı ve bina içi ani ısı değişimlerine önlem alınmış olunur.
Isı yalıtımı yapılmadığı hallerde farklı ısılara maruz kalan binalarda yoğuşmadan dolayı küflenme, nemlenme ve rutubetlenme durumlarına rastlanır. Bu olumsuzluklar binanın ömrünü azaltırken sağlıksız yaşam alanlarının ortaya çıkmasına da neden olacaktır. Dış cephelerde kullanılan ısı yalıtımı ürünleri suya karşı da dayanıklıdır. Hem ısı hem su yalıtımı ile konforlu ve uzun ömürlü binalara sahip olacaksınız.
 
Okunma: 132     Tarih: 13.12.2023