Isı Yalıtımı Malzemelerinin Özellikleri

Isı Yalıtımı Malzemelerinin Özellikleri

Isı Yalıtımı Malzemelerinin Özellikleri

Isı yalıtım malzemeleri binalarda sıcak ve soğuk dengesini sağlamak için kullanılmaktadır. Eski yapılarda çoğunlukla ısı yalıtımı bulunmadığından pek çok insan ısı yalıtımı yaptırmak istemektedir. Isı yalıtım malzemeleri pek çok çeşitte bulunabilmekte ve hepsi farklı özellikler içermektedir. Malzemelerin kaliteli olanları TSE onaylıdır. Bu nedenle de yalıtım yaptırmak isteyenler malzemelerin onay belgesini görmelidir.
Isı yalıtım malzemeleri özellikleri şu şekilde sıralanabilir; nem tutmazlar ve küf oluşturmazlar, yüksek ısı kapasitesine sahiptirler. Aynı zamanda fatura maliyetlerini düşürerek insanların daha az fatura ödemelerine yardımcı olurlar. Düşük ısı iletim katsayısına sahiptirler. Bunların yanı sıra doğal materyallerden üretilen ısı yalıtım malzemeleri çevre dostudurlar. Malzemeler geri dönüştürülen kağıtlardan elde edilmekte ve çok az enerji ile üretildiklerinden karbon salınımı yapmamaktadırlar.  

Isı Yalıtımı Malzemeleri Nelerdir?

Isı yalıtımı yaz aylarında evlerin daha serin kış aylarında da daha sıcak olmasını sağlamaktadır. Yapının içerisine sıcak ve soğuk hava girişini engelleyerek görev yapmaktadır. Isı yalıtımında çeşitli malzemeler kullanılır. Bunlar; taş yünü, cam yünü, fenol köpüğü, poliüretan köpük, cam köpüğü, genleştirilmiş perlit, genleştirilmiş mantar, ahşap lifli levhalar, ekstrüde polistiren olarak sıralanabilir.
Isı yalıtım malzemeleri ile yalıtılan binalarda bina sakinleri hem daha konforlu bir yaşam sürmekte hem de fatura maliyetlerini oldukça düşürebilmektedir. Isı yalıtım malzemeleri arasında bulunan cam yünü, ısı yalıtımında kullanılabildiği gibi ses yalıtımında da kullanılabilmektedir.

Isı Yalıtımının Kullanıldığı Alanlar

Isı yalıtımının kullanıldığı alanlar arasında binaların iç ve dış duvarları, tesisat boruları, havalandırma kanalları, depo alanları, toprak ile bağlantılı yerler sayılabilir. Eski binalarda oturan ya da yeni yapı yaptıran insanlar aynı zamanda ısı yalıtım maliyetini de öğrenmek istemektedir. Isı yalıtımının avantajları ve kullanılan malzemelerin kalitesi göz önünde bulundurulduğunda maliyeti oldukça uygundur. Üstelik kullanılan enerji maliyeti de çok düşük olmakta ve kısa süre içerisinde yalıtım için harcanan bütçeyi kurtarmaktadır.
Isı yalıtımı malzemeleri binaların pek çok alanında uygulanabilir. Profesyonel ustalar tarafından uygulandığında ve kaliteli malzemeler kullanıldığında ısı dengesinin sağlanmasının yanında binaların ömrü de uzamaktadır. Binaların temeline, çatılarına, döşemelerine ve dış cephesine ısı yalıtımı uygulanabilir.
 
Okunma: 40     Tarih: 26.03.2024