Isı Yalıtımı Nasıl Uygulanır?

Isı Yalıtımı Nasıl Uygulanır?

Isı Yalıtımı Nasıl Uygulanır?

Isı yalıtımı uygulamaları, yalıtım yapılacak yerlere göre farklıdır. Mesela binanın temelinde yapılacak olan yalıtımlarla çatısındaki değişik olacaktır. Binanın temelini sudan korumak gerekir. Aynı zamanda ısı izolasyonu da sağlanarak uzun ömürlü binalar elde edilmelidir. Çatılar hava şartlarından hemen etkilenen bölümlerdir. Bu kısımlarda farklı izolasyon çalışmaları yapılır. Böylelikle hem binanın sıcak ve soğuktan olumsuz yönde etkilenmesi engellenir hem de suyun binaya girmesini engelleyen çalışmalar yapılır.
Isı yalıtımı yapılacak olan binalarda farklı malzemeler kullanılmaktadır. Bu malzemeler yapıyı olumsuz olarak tabir ettiğimizden birçok etkiden korur. Bu da bina ömrünün uzaması ve konforlu yaşam alanlarına sahip olunması anlamına gelmektedir. Doğru yapılacak olan uygulamalarla enerji tasarrufunda bulunabilecek ve aynı zamanda yeni binalara eş değer olan konutlara sahip olabileceksiniz.
 

Temeldeki Isı Yalıtım Uygulamaları

Binaların temeli toprakla ve yer altı sularıyla doğrudan temas eden bölümüdür. Binanın en önemli bölümü temelidir. O yüzden de hem ısı yalıtımı uygulamaları hem de su yalıtımı yapılmalıdır. Binanın ömrünü artırmak ve dayanıklılığını sağlamak için bu önemlidir. Özellikle alt bölümlerde yer alan bodrum, sığınak, depo, dükkan ya da garaj gibi yerlerde yapılacak olan yalıtım uygulamaları ile hem bu alanları verimli kullanabilir hem de binanın bütününe fayda sağlayabilirsiniz.
Yeni binalar için ısı yalıtımı mecburi tutulmaktadır. Enerji Verimliliği Kanununa göre yeni binaların iskan alabilmeleri için enerji kimlik belgesi alması gerekir. Fazla enerji sarfiyatının engellenmesi böylelikle mümkün olacaktır.
 

Çatılarda Isı Yalıtımı Uygulamaları

Çatı ısı yalıtım uygulamaları binanın çatısının şekline göre belirlenir. Cam yünü, taş yünü, ekstrüde polisten, poliüretan gibi malzemeler çatılarda kullanılmaktadır. Teras çatılarda ısı yalıtımı betonun üzerinde uygulanmaktadır. Beton katkı malzemeleri ve sürülebilir yalıtım ürünleri ile teras çatılarda ısı yalıtımı sağlanır. Döşeme üstü çatı yalıtımı uygulamaları, çatının döşemesine yapılmaktadır.
Yalıtım öncesinde ve sonrasında dikkat edilmesi gereken birçok unsur bulunmaktadır. Uygulama yapılacak alanın hazır hale getirilmesi, doğru olan ısı yalıtımı malzemesinin belirlenmesi ve uygulamadan sonra belli bir süre beklenmesi gerekir. Doğru olan uygulama yöntemleriyle ilgili mutlaka uzman yardımı alınması gerekir.
Okunma: 201     Tarih: 19.06.2023