Isı Yalıtımı Ne Kadar Sürede Geri Kazanılır?

Isı Yalıtımı Ne Kadar Sürede Geri Kazanılır?

Isı Yalıtımı Ne Kadar Sürede Geri Kazanılır?

 
Isı yalıtımı yeni yapılarda inşa halinde iken uygulanan bir yöntemdir. Ancak eski binalarda da artık yalıtım yaptırmak çok kolaydır. Maliyeti çok daha fazla olmayan ısı yalıtımı çok kısa sürede geri kazanılabilmektedir. Isı yalıtımı binalarda %50 tasarruf sağladığından dolayı faturalara da yansımaktadır. Isı yalıtımı uygulaması binanın dış cephesine, duvarlarına, çatılara ve bodrum katın tüm duvarlarına, kapı pervazlarına ve camlara uygulanabilmektedir.
 
Çeşitli malzemeler ile uygulanabilen ısı yalıtımı hem binanın ömrünü uzatmakta hem de binanın ömrü boyunca kullanılabilmektedir. Ayrıca mantolama işlemi sık bakım gerektiren bir işlem olmadığı için mantolama işleminde harcanan paranın çok kısa sürede geriye kazanılmasına yardımcı olmaktadır.
 

Isı Yalıtımı Binalara Zarar Verir mi?

 
Pek çok insan ısı yalıtımının binalara zarar verip vermediğini merak etmektedir. Kaliteli malzemeler kullanılarak ve uzman kişiler tarafından doğru bir şekilde uygulanan ısı yalıtımı binalara zarar vermediği gibi binanın içerisindeki hava akımını da dengeli bir şekilde dağıtmaktadır. Bu sayede yaşam alanı kişiler için daha konforlu bir hale gelir. Aynı zamanda doğalgaz faturalarının düşmesine neden olmaktadır.
 
Ayrıca ısı yalıtımı yapılan binalarda nem, küf ve rutubet gibi durumlar oluşmadığı için insan sağlığı açısından da yararlıdır. Korunaklı binaların ömrü daha uzun olduğu için ısı yalıtımı binalar için oldukça faydalı bir yöntemdir. Ayrıca dış duvarları korozyona karşı engellemektedir. Bu sayede duvarlarda deformasyon gözlemlenmemektedir.
 

Isı Yalıtımı Uygulaması Enerji Tasarrufu Sağlar mı?

 
Isı yalıtımı günümüzde yeni inşa edilen binalarda uygulanmaktadır. Bu sayede sıcak ve soğuk geçişini engelleyerek ortamdaki havanın korunmasını sağlar. Bu sayede kış aylarında yanan kombiler daha düşük derecelerde yanarak ortamın ısısını korumaktadır. Ayrıca yaz aylarında da dışarıdaki sıcağın içeriye girmesini engeller ve bu sayede ortamın serin olmasını sağlar.
 
Isı yalıtımı uygulandığında kombilerin daha az doğalgaz yaktığından dolayı enerji tasarrufu sağlar. Bu sayede binanın mantolama esnasında harcanan masraf en kısa sürede geriye alınır. Ayrıca maliyetin geri kazanılmasında en önemli etkenlerden biri de kaliteli malzemelerin kullanılması ve verim alınmasıdır. Eğer kalitesiz malzemeler kullanılırsa sık sık bakım yapılması gerekmekte ve maliyeti daha fazla artmaktadır.
 
Okunma: 214     Tarih: 19.06.2023