Isı Yalıtımı Yasal Olarak Şart mı?

Isı Yalıtımı Yasal Olarak Şart mı?

Isı Yalıtımı Yasal Olarak Şart mı?

Isı yalıtımı her bina için önemli bir konu olsa da yalıtım yaptırmak şart mı diye çoğu kişi merak eder. Yalıtım yapılan binalarda ısı dereceleri sabit tutulmaya çalışılır ve böylelikle de ısı kayıpları önlenerek tasarruf edilmiş olunur. Bu durum hem kişilerin bütçesine fayda sağlar hem de ülke ekonomisi için oldukça önemlidir. Enerji Verimliliği Kanunu gereğince 50 m2'nin üzerinde olan yerlerde Enerji Kimlik Belgesi çıkartılması gerekir. Bu durum zorunludur ve kanunla da yasal bir hale getirilmiştir. 
Enerji Kimlik Belgesi Bayındırlık ve İskan Bakanlığı tarafından düzenlenir. Bu belgede binanın yalıtım özellikleri, enerji ihtiyacı, ısıtma ve soğutma sistemlerinin verimi değerlendirilir. Böylece binanın enerji tüketim sınıflandırmasıyla ilgili bilgiler ortaya çıkacaktır. Yeni yapılacak olan binalar için 1 Ocak 2011 tarihinden itibaren Enerji Kimlik Belgesi çıkarması şartı bulunur. Mevcut binalar için de bu belgenin alınması gerekir.
 

Isı Yalıtımı Belgesi Olmayan Binalardaki Sıkıntılar

Yalıtımsız binalar için öncelikle şunu söyleyebiliriz; yaz aylarında sıcaktan kış aylarında ise soğuktan etkilenen bu binalarda bulunanlar konforsuz bir yaşam sürer. Ayrıca fazla enerji tüketiminde bulunarak maddi zarara uğrar. İç kısımlarda rutubet, nemlenme, küf ve terleme gibi sorunlar yaşar. Bu durumlar da birçok hastalığı beraberinde getirir ve sağlık için zararlıdır.
Tüm bunlardan başka 2017 yılından sonra hala enerji kimlik belgesine sahip olmayan binalarda alım satım işleri de yapılamaz bir hale gelmiştir. Hatta ev sahipleri dairelerini kiraya bile veremezler. O yüzden ısı yalıtımı yapıldığına dair olan belgenizi mutlaka ilgili mercilerden almalısınız.
 

Isı Yalıtımı İçin Mantolama Şart mı?

Binaların soğuktan ya da sıcaktan olumsuz yönde etkilenmesinin en önemli nedenleri arasında duvarlar bulunur. Yazın sıcağı, kışın da soğuğu emen duvarlar bunu iç ortama hemen yansıtır. O yüzden de mantolama yapılması tüm binalar için şarttır. Yeni binalarda mantolama çalışmalarına yeteri kadar önem verilir. Ama mevcut olan binalar ya da yalıtım özelliğini kaybetmiş olan binalar için aynı durum geçerli değildir.
Isı yalıtımı uygulamalarından en iyi şekilde yararlanmak için dış cephede yapılacak mantolama çalışmaları enerji tasarrufu sağlayacaktır. Binanın dışında uygulanan bu çalışmalarda kullanılan yalıtım ürünleri hem uzun ömürlü hem de sağlığa zararlı değildir. Önemli olan uygulamanın ehil kişiler tarafından yapılmasıdır.
 
Okunma: 207     Tarih: 20.10.2023