Isı Yalıtımı Yatırmanız İçin Nedenleriniz

Isı Yalıtımı Yatırmanız İçin Nedenleriniz

Isı Yalıtımı Yatırmanız İçin Nedenleriniz

Isı yalıtımı uygulamalarını yaptırmanız için birçok neden bulunmaktadır. Sıcak ve soğuk ısı köprülerinin birbirini olumsuz yönde etkilememesi, binalardaki enerji giderlerinin artmaması için ısı yalıtım çalışmaları yapılmalıdır. Bunu şu şekilde açıklayabiliriz: Kış mevsimlerinde iç ortamı ısıtmak için doğalgaz ya da elektrik enerjisinden faydalanırsınız. Yalıtımsız binalarda ne kadar fazla enerji harcasanız da içeride yeterli ısıyı elde edemezsiniz.
Dışarıdaki soğuk ortamın öncelikle duvarlardan sonra pencere aralıklarından ve kapı boşluklarından içeriye girmesi ısınmanıza engel olur. Aynı zamanda ısınma giderlerinizin artmasına neden olur. Yaz mevsimlerinde serinlemek için kullandığınız klima gibi cihazlar yalıtımsız evlerde iç ortamı yeterince serinletmez. Dış ve iç ortamdaki ısı köprülerinin stabil tutulması için yalıtım uygulamaları mutlaka yapılmalıdır.
 

Isı Yalıtımı Faydaları

Binalarda yapılacak olan ısı yalıtımları birçok faydayı beraberinde getirecektir. Temelde, çatıda ve bina duvarlarında yapılacak olan ısı yalıtımı şu faydaları sağlayacaktır:  

İç ve Dış Mekanlar İçin Isı Yalıtımı

Binaların hem dış cephesinde hem de iç bölümlerinde ısı yalıtımları yapılması gerekir. Özellikle yeni binalarda bu durum zorunlu hale de getirmiştir. Enerji kaynaklarımızın azalmaması ve çevre kirliliğine önlem almak için Enerji Kimlik Belgesi alınması şart koşulmuştur. Yalıtımsız binalar enerjiyi çok tükettiği için düşük enerji sınıfında yer almaktadır.
Isı yalıtımı iç duvarlarda yapıldığında her odada aynı ısı derecesini kolaylıkla yakalayabilirsiniz. Dış duvarlar soğuk ve sıcak havayı hemen emen yerlerdir. Dış duvarlarda yalıtım yapılmasıyla yaşam sürdüğünüz yerlerde mevsime bağlı olarak istediğiniz ısı derecelerini kısa sürede yakalayabileceksiniz.
Okunma: 120     Tarih: 14.09.2023