İzolasyon Nasıl Yapılmalı

İzolasyon Nasıl Yapılmalı

İzolasyon Nasıl Yapılmalı

İzolasyon konusu oldukça önemlidir. Tüm binalarda büyük bir önemi bulunan izolasyonun nasıl yapılması gerektiği de çok büyük önem taşımaktadır. Çünkü farklı amaçlar için yapılan değişik izolasyon türleri bulunur. Bu türlerde kullanılan malzemeler de haliyle değişkenlik göstermektedir. Doğru malzeme seçimi ve izolasyonun yapılması konusunda yardım almanız gerekir. Kişilerin kendi bilgisi ya da duyduklarıyla doğru bir yalıtım yapılmayacaktır. Bu konuda uzman yardımı alınmalıdır.
Yapılardaki ısı izolasyonunu sağlamak inşaat aşamasında olduğu gibi sonradan da yapılmaktadır. Binaların dış cephelerine önem verilmesi ve gerekli mantolamanın yapılması ısı izolasyonunu sağlayabilir. Ayrıca kullanılan bazı beton katkı malzemeleri ile de inşaat aşamasında ısı izolasyonu yapabilirsiniz. Enerji tasarrufu sağlayan, iç ve dış yüzeylerde uygulanabilen hatta yanmaz özelliğine sahip bazı yalıtım kaplaması ürünlerini de tercih edebilirsiniz.

Dış Cephe İzolasyonu

Binaların dış cephesinde yapılacak olan izolasyonlar oldukça önemlidir. Yapıyı olumsuz tüm etkenlerden korumak gerekir. Yağmur, kar, rüzgar, sıcak ve soğuktan korumak için yapılacak olan izolasyon çalışmaları ile hem bina ömrünü uzatabilir hem de konforlu bir yaşam sürebilirsiniz. Binaların dış cephelerini ilgilendiren en önemli sorun sudur. Özellikle temelde, çatıda, balkon ve teraslarda suyun olumsuz etkilerinin önlenmesi gerekir.
Binanın temeli yeraltı ve yeryüzü sularından etkilenir. Bunun için de iyi bir su izolasyonu yapılması gerekir. Çatıda yapılacak olan izolasyon uygulamaları ile hem yağmur sularına hem de yakıcı güneş ışınlarına karşı önlem alabilirsiniz.

İç Cephe İzolasyonu

Binaların iç cephelerinde sonradan izolasyon yaptırma konusu sıklıkla gündeme gelmektedir. Özellikle ısı yalıtımını sağlamak için ya da ses yalıtımı için kullanılan bazı ürünler bulunur. Bunlar iç duvarlara uygulanabilmektedir. Sıvalı, boyalı ya da boyasız olan duvarlarda kullanılan yalıtım malzemeleri ile içerideki ısıyı muhafaza edebileceksiniz. Böylelikle az enerjiyle çok ısınabileceksiniz.
Bazı endüstri kuruluşlarında izolasyon daha da önem taşımaktadır. Mesela gıda üzerine üretim yapan tesislerin soğuk hava depolarının yalıtılması gerekir. Endüstriyel tesislerde boru, vana, yüksek dereceli fırınların yalıtılması konusu önemlidir. Bireysel konutlarda ya da endüstri alanlarında iç cephe yalıtımlarına önem verilir. Bunun için kullanılacak olan yalıtım ürünleriyle iyi bir izolasyonu elde edebilirsiniz.
Okunma: 225     Tarih: 15.03.2023