Kaliteli Isı Yalıtım Malzemeleri Seçimi

Kaliteli Isı Yalıtım Malzemeleri Seçimi

Kaliteli Isı Yalıtım Malzemeleri Seçimi

Isı yalıtımı için kullanılan malzemeler farklı seçeneklere sahiptir. Bunlar kullanılacak alanlara uygun olarak tercih edilir. Temelde ya da çatıda kullanılan ısı yalıtım malzemeleri farklı çeşitte olabilir. Isı yalıtımı yaptıracak olan kişiler malzeme seçiminde dikkatli olmalıdır. İç ortamlardaki hava akışını ve hava dengesini sağlayan yalıtım ürünleri binalarda büyük öneme sahiptir. Ayrıca enerji maliyetlerinin en aza indirgenmesi için de amaca uygun düşecek malzemeler tercih edilmelidir.
Mesela duvarlarda, döşemelerde ve çatıda cam yünü, taş yünü, ahşap yünü, poliüretan malzemeler tercih edilebilir. Binalardaki ısı kaybının pencerelerden olduğu düşünülürse buralarda yalıtımlı doğramalar ve yalıtım camı üniteleri kullanılır. Tesisatlarda yapılacak olan ısı yalıtımlarında camyünü, taş yünü, polietilen köpüğü, poliolefin köpüğü, elastomerik kauçuk köpüğü gibi ısı yalıtım malzemeleri tercih edilir.

Kaliteli Isı Yalıtım Malzemeleri Nasıl Olmalı?

Yaz ve kış aylarında binaların iç kısımlarında kaliteli bir yaşam sürmek için ısı yalıtım çalışmalarına önem verilir. Yeni binalarda bu uygulama şart koşulmaktadır. Enerji verimliliğinin sağlanması için binaların Enerji Verimlilik Belgesi alması gerekir. Mevcutta bulunan binalar ise mantolama çalışmalarıyla ısı yalıtımı yaptırmaktadır. Kullanılacak olan ısı yalıtımı malzemesi nasıl olmalı?

Isı Yalıtımı Malzemelerinden Hangileri Tercih Edilmeli?

Binalar için tek bir ısı malzemesi kullanılmaz. Temelde kullanılması gereken malzeme tercihini XPS ve EPS den yana kullanabilirsiniz. Dış cephede yapılacak olan ısı yalıtımlarında polistiren köpük levhalar, mineral yün paneller, cam elyafı levhaları ve yalıtım sıvaları kullanılabilir. İç cephelerde bulunan duvarlarda taş yünü uygulamaları doğru olacaktır.
Önemli olan kullanım yerine uygun düşecek olan ısı yalıtımı malzemesi tercih etmektir. Malzeme tercihiyle birlikte işçilik de büyük önem taşır. En iyi işçilikle yapılacak olan ısı yalıtımları hem uzun ömürlü olur hem de istenilenleri size sunar.
Okunma: 7     Tarih: 30.04.2024