Sıvı Yalıtım Ne Demek?

Sıvı Yalıtım Ne Demek?

Sıvı Yalıtım Ne Demek?

Sıvı yalıtım yeni dönemlere damga vuran ısı yalıtım sistemlerinden birisidir. Yaklaşık olarak 2000'li yılların başında piyasaya giren bu yalıtım sistemi enerjiden büyük ölçüde tasarruf sağlamak amacıyla kullanılır. Isı yalıtımında sıklıkla kullanılmaya başlanan sıvı sistemler yalıtım kaplamalarının son derece başarılı olmasına olanak sunuyor.
Oldukça pratik bir şekilde uygulanabiliyor. Vakumlu seramik kürecik içeren sıvılar kaplama malzemesi olarak basılıyor ve yüzeylere uygulanıyor. Mikroskop ile incelenen seramik küreciklerin pinpon topuna benzediği görülüyor. Sıvı ısı yalıtım malzemesi ile yalıtılan yüzeyleri bir bakıma aslında vakumla kaplamış oluyor. İletim yoluyla iletilmek istenen ısıları da çok başarılı bir şekilde engellemeye yarar sağlıyor.
 

Klasik Sistemler ile Arasındaki Fark Nedir?

Büyük bir titizlikle yapılmakta olan sıvı yalıtım klasik sistemler olan taş yünü, cam yünü gibi mineral yüklü yünler ile farklılık göstermektedir. Bu malzemelerin üretiminde petrol türevi malzemeler kullanılmakta ve farklı ebatlar ile kalınlıklar ön plana çıkmaktadır. Klasik yalıtım sistemleri aynı zamanda endüstriyel tesislerde de kullanıma uygundur.
Ancak sıvı şekilde yapılan yalıtım sistemi kaplama olarak bakıldığında yer kaplamaz. İç cephelerde de çok kolay bir biçimde uygulanır. Her odanın hacmini daraltan diğer malzemelerin aksine bu malzemeler hem ekonomiktir hem de hacimlerde daralmaya yol açmaz. Aynı zamanda sıvı uygulamalar sayesinde oval yüzeyler de çok hızlı bir biçimde yalıtılmaya uygun hale gelir. Her türlü bütçeye hitap etmesi de tercih edilme sebeplerinden biri olarak ön plana çıkmaktadır.
 

Sıvı Yalıtım Ürünleri Nasıl Seçilir?

Çeşitli yalıtım malzemeleri içerisinde seçim yapılamadığında ya da bütçeye uygunluk sağlanamadığında sıvı olan kaplamalar devreye girebilir. Hem ekonomik oluşu hem yer kaplamaması hem de çeşitli seramik kürecikler içermesi seçilmesindeki en büyük etmenlerde olarak bilinir.
Bu nedenle sıvı yalıtım ürünleri seçilirken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar mevcuttur. Rulo ile sürülmesine dikkat edilmelidir. Krema kıvamında olması gerekir. Temin edilirken %80 oranında seramik kürecik içermesine dikkat edilmelidir. Bu ipuçlarına dikkat edildiği takdirde çok daha ekonomik şekilde ve pratik bir biçimde sıvı yalıtımlar yüzeylere uygulanmaya başlar.
Okunma: 136     Tarih: 20.10.2023