Su ve Rutubeti Önleyen Yalıtım Malzemeleri

Su ve Rutubeti Önleyen Yalıtım Malzemeleri

Su ve Rutubeti Önleyen Yalıtım Malzemeleri

Yalıtım malzemeleri her geçen gün giderek çeşitlenen ve farklı özelliklere sahip olan ürünlerdir. Isı, ses ve su yalıtımı yapmak için tercih edilen bu malzemelerin temel amacı adından da anlaşılacağı üzere dışarıdan içeriye girmesi mümkün olan soğuğu, suyu ve sesi yalıtmaktır. Su ve rutubet bunlar arasında en önemli olanlardır. Binaların gerek temeline gerekse çatılarından iç kısımlarına giren su ve sızıntılar zamanla binanın çürümesine, nem, kötü koku ve rutubete maruz kalmasına neden olur.
Bu tür sorunlar hem binaların ömrünü kısaltır hem de bina sakinlerinin yaşam alanlarını kısıtlar. Bu tarz sorunlarla karşı karşıya kalmamak adına mutlaka su yalıtımlarının temelden itibaren yapılması şarttır. Aksi takdirde zorlu hava koşullarında binalarda sızıntılar meydana gelecek ve istenmeyen sonuçlar elde edilecektir.
 

Su Yalıtımı ve Malzemeleri Nedir?

Su yalıtımı esasen birçok farklı malzemeden yapılan ve binaların su ve sızıntı almasını engellemek amacıyla yapılan bir işlemdir. Düzgün ve doğru bir şekilde uygulandığı sürece yalıtım malzemeleri her biri farklı özellikte olmasına rağmen pozitif neticeler elde edilmesini sağlar.
Özellikle de su yalıtımı için kullanılan malzemelerin kalitesine ekstra dikkat edilir. Binanın konforunu arttırmak, çatıların ve temellerin su ve sızıntılara karşı güçlü hale gelmesini sağlamak adına malzemelerin yüzeylere doğrudan uygulanmasına dikkat edilir. Yüzeylere doğru tipte malzeme uygulandığında alınan verim de daha fazla açığa çıkar. Çimento esaslı, likit su membran, likit bitümlü membran, poliüretan likit membranlar en sık kullanılan malzemelerdir.
 

Su Yalıtım Malzemeleri Binaya Nasıl Katkı Sağlar?

Dayanıklılığı ile bilinen malzemeler doğru şekilde uygulandığı takdirde bozulmaz ve zarar görmez. Aynı zamanda uygulandığı bölgeye de herhangi bir zarar vermez. Binanın dayanıklılığı arttırır. Rüzgâr, soğuk ve su, sızıntı gibi durumlara karşı da koruma altına alır.
Su yalıtım malzemeleri sıvıların bir yapıya girmesini de büyük ölçüde engellemek amacıyla tasarlanır. İnşaat esnasında yapılırken binaya girecek olan nemi kontrol altına almayı sağlar. Aynı zamanda bina içinde nesneleri de neme, su buharına ve suya karşı koruma altına almış olur. Binanın tümüyle zarar görmesini engeller.
Okunma: 160     Tarih: 20.10.2023