Termal Boya İşe Yarar mı?

Termal Boya İşe Yarar mı?

Termal Boya İşe Yarar mı?

Termal boya hakkında daha önceden bilgi sahibi olmayanlar ya da kullanmayan kişiler boyanın etkili olup olmadığını öğrenmek isterler. Isı yalıtımı konusunda oldukça etkili olan ürün doğru uygulandığı takdirde oldukça işe yaramaktadır. Sıcak ve soğuk havanın geçişini engelleyen boya hem kış hem de yaz aylarında insanların en büyük kurtarıcısıdır. Uygulandıktan sonra yüzeyde seramik boncuklar oluşturarak koruma sağlar.
İç ve dış cephe yüzeylere kolaylıkla uygulanabilen termal boya oldukça güvenlidir ve termal boya uygulanan yer ile uygulanmayan alan karşılaştırıldığında ciddi bir ısı yalıtımı farkı olduğu gözlemlenmiştir. Aynı zamanda antibakteriyel bir özelliğe sahip olduğundan dolayı gönül rahatlığı ile kullanılabilir. Ses ve su yalıtımında da etkili performans göstermektedir.

Termal Boya ve Özellikleri

Özellikle ısı yalıtımı olmayan binalarda ısı durumu büyük bir sorun oluşturmaktadır. Bu durum da kış ve yaz aylarında kişileri mağdur eder. Termal boya uygulaması ile ısı yalıtımı sorununu kolaylıkla ortadan kaldırabilirsiniz. Özellikle çok katlı binalarda ses de en büyük sorunlardan bir tanesidir. Ancak termal boya ses yalıtımı özelliği de sunduğu için dışarıdan gelen sesin içeriye girmesini ve evdeki sesin dışarıya çıkmasını erteler. Oldukça dayanıklı olan ürün uygulandığı yüzeyde nem ve küf oluşmasını da engeller.
Soğuk iklimini ortadan kaldıran boya aynı zamanda enerji tasarrufu yapmayı da kolaylaştırmaktadır. Yapılan araştırmalar sonucunda termal boyanın yüzde 40 ısı yalıtımı konusunda etkili performans gösterdiği belirlenmiştir.  

Termal Boya Fırsatları

Termal boya kullanan insanlar evdeki elektrik ve doğalgaz faturalarında önemli düşüşler olduğunu görecektir. Yaz aylarında serinlemeye ve kış aylarında da ısınmaya ihtiyaç duyulduğu için termal boya sayesinde içerideki ve dışarıdaki ısının ayrıca sesin giriş çıkışı engellenecektir. Çünkü boya bariyer kaplama görevi görür
Mantolama uygulaması yapılmayan binalarda mantolamanın yüksek fiyatı sebebi ile de termal boya uygulaması seçilebilir. Isıyı emme özelliğine sahip olduğu için betonarme yapılarda kaliteli ve etkin bir performans sergiler. Ayrıca işçilik maliyeti de oldukça düşüktür. Tamamen çevre dostu olarak üretilen termal boyaların insan sağlığına zararlı hiçbir yan etkisi yoktur.
 
 
Okunma: 238     Tarih: 15.03.2023