Termal Boya Uygulaması

Termal Boya Uygulaması

Termal Boya Uygulaması

Termal boya, özellikle son yıllarda ülkemizde ve dünyada küresel ısınma ve enerjinin verimli kullanımı gibi sebeplerden dolayı sıkça tercih edilen bir boyadır. Konut ve ticari binaların ısıtması kadar, yazın bu binaların soğutması için de harcanan elektrik enerjisi azımsanamayacak kadar fazladır.
Termal boya uygulaması ısı yalıtımı üzerine yaklaşık %60 enerji tasarrufu sağlamaktadır. Termal boya sayesinde yaz aylarında klima kullanılan ortamda soğutma için harcanan enerji yükü azalmaktadır. Kış aylarında ise yüzeye sıcaklığı eşit miktarda dağıtarak yüksek ısı yalıtımı sağlar. Özellikle endüstriyel alanlarda ve ticari işletmelerde doğal gaz ve elektrik giderlerini yaklaşık 2 ile 2,5 kat arasında düşürdüğü için son yıllarda sıkça tercih edilmektedir.
 

Termal Boyalar- Termal Boya Nedir?

Termal boya, sıcaklığı eşit biçimde dağıtan yalıtımlı boyalardır. Yüksek ısı yalıtım özelliğine sahiptir. Termal boyalar, ısı kaçaklarını %60 oranında önler. Eğer sıfır enerji tüketimi ve sıfır kaçak isteniyorsa iki veya üç yalıtım sistemi bir arada kullanılmalıdır. Hem ısı yalıtımı yaptırılmalı hem de bina termal boya ile boyanmalıdır. Böylece %100 enerji tasarrufu sağlanır.
Termal boyalar, normal ticari boyalara göre 2 kat daha fazla enerji tasarrufu sağlamaktadır. Termal boya uygulanan ve uygulanmayan alanlarda yüzeydeki sıcaklık farkı yaklaşık 10 dereceyi bulduğu deneylerce tespit edilmiştir. Termal boya uygulaması, sprey ile püskürtülerek, fırça ile veya rulo fırça ile yapılır.
 

Termal Boya Uygulaması- Termal Boya ile Dış Cephe Kaplaması

Yapılan enerji harcaması araştırmalarına göre binalarda kullanılan enerji tüketiminin %85'i ısıtma ve soğutma için, %15'i sıcak su temini, aydınlatma ve diğer elektrikli aletlerin kullanımı için harcanmaktadır. Enerjinin %85'lik olağanüstü harcaması yalıtımlı boyaların, termal boyaların kullanım gereksinimi arttırmaktadır.
Enerji israfını önlemek için, enerji ithalatını azaltmak için ve çevre kirliliğine neden olan yakıtların kullanım gereksinimi en aza indirmek için termal boya ile yalıtım yaptırılmalıdır. Mantolama ile ısı yalıtımı yaptıracakların termal boya çeşitlerini araştırması tavsiye edilmektedir. Isı yalıtımını tamamlayan en önemli unsur, izolasyon boyası olarak da bilinen termal boyalardır. Termal boya ile dış cephe kaplaması, mantolamanın en önemli basamağıdır.
 
Okunma: 382     Tarih: 07.02.2023