Termal İzolasyon İçin Doğru Malzeme Seçimi

Termal İzolasyon İçin Doğru Malzeme Seçimi

Termal İzolasyon İçin Doğru Malzeme Seçimi

Termal izolasyon malzemeleri seçilirken oldukça dikkatli olunmalıdır.  Bu durumlarda uzman desteği de alarak binanızın yalıtımı için gerekli olan en doğru malzemeyi seçebilirsiniz. Termal izolasyon binalarda pek çok bölgeye uygulanabilmektedir. Amacı ise daha konforlu bir alan oluşturmak ve binadaki ısı enerji iletimini azaltmaktır.
Duvarlara, zemine ve tavana uygulanan termal izolasyon ile pek çok avantaj elde edebilirsiniz. Yeni inşa edilen binalara izolasyon yapılabildiği gibi eski yapılara da uygulanabilir. Malzeme seçerken o bölgenin iklim koşulları, malzemenin dayanıklılığı, fiyatı, kolay uygulanabilir olması, insan sağlığı üzerinde oluşturduğu etki ve olası kaza durumlarında malzemenin yanıcılığı göz önünde bulundurulmalıdır.

Termal İzolasyonda En Çok Kullanılan Malzemeler

Termal izolasyon malzemeleri arasında farklı malzemeler kullanılmaktadır. En yaygın olarak kullanılan malzemeler ise cam yünü, taş yünü, ısı yalıtım sıvası, extrude polistren ısı yalıtım levhaları ve genleştirilmiş polistren ısı yalıtım levhalarıdır. Malzemeleri seçerken malzemelerin özelliklerine dikkat ederek seçilebilir. Örneğin binada sıcaklık isteniyorsa farklı malzemeler seçilirken suya dayanıklılık ya da yanmazlık isteniyorsa farklı malzemeler seçilmelidir. Uzman kişiler ile görüşerek doğru tercih yapılabilir.
Yukarıda bahsedilen özelliklere ek olarak binanın bulunduğu coğrafi şartlara da önem verilmelidir. Türkiye 4 farklı bölgeye ayrıldığından dolayı her bölgenin kendi izolasyon kalınlığı bulunmaktadır. Bu faktöre göre de binanın termal izolasyonu yapılabilir. Ayrıca seçilen malzemelerin de kendi içerisinde farklı ısı iletkenliği bulunur.

Bina İçin Termal İzolasyon Seçimi

Konut ya da işyeri gibi binalarda yalıtım seçilirken bazı teknik bilgilere başvurulmalıdır. İzolasyon genellikle zemin, bodrum, çatı katı ve dış duvarlara uygulanmaktadır. İzolasyon malzemeleri seçimi R değerlerine göre yapılmaktadır. Eğer izolasyon malzemesinin R değeri yüksekse performansı daha iyi olduğu anlamına gelmektedir.
Termal izolasyon malzemeleri sıcak bölgelerdeki binalara uygulanacak da R değeri düşük olan malzemeler seçilmelidir. Soğuk bölgelerde ise R değeri yüksek olanlar tercih edilmelidir. Ayrıca seçilen malzeme kimyasallara karşı koruyucu özelliğe ve nem emme özelliğine sahip olmalıdır. Aynı zamanda izolasyonda kullanılacak malzeme en az 5 yıl dayanıklı olmalıdır.
Okunma: 109     Tarih: 13.11.2023