Yalıtım Boyası Faydaları Neler?

Yalıtım Boyası Faydaları Neler?

Yalıtım Boyası Faydaları Neler?

Yalıtım boyası, dış ve iç cephelerde uygulanan izolasyon işlemi sonrasında yapılan boyama işleminde kullanılan malzemedir. İnşaat sektöründe büyük bir öneme sahip olan izolasyon işlemleri, günümüzde uygulamaları git gide artmaktadır. Kullanılan yalıtım boyalarının çok sayıda faydası vardır. İnşaatın modern bir şekilde görünümünü sağlar. Enerji verimliliğine ulaşabilmek için en önemli adımlardan biridir.
Pratik bir şekilde uygulanabilen yalıtım boyaları enerji tasarrufunu desteklemeye yardımcı olur. İç ve dış cephe arasında ısı kaybını engeller. Bu sayede iç mekanın sıcak kalmasını sağlar. Yaz mevsiminde ise serin tutar. Sizler de konforlu bir yaşam alanına sahip olmak istiyorsanız cephenizde yalıtım boyasını kullanabilirsiniz.
 

Yalıtım Boyası Nasıl Uygulanır?

Yalıtım boyası, yüzeyleri dış etkenlere karşı koruyabilmek için montalama işleminin sonrasında uygulanan bir işlemdir. Uygulama öncesinde binanın özelliklerine göre en uygun boya çeşidi belirlenir. Astar ile birlikte iki kat uygulanan boya işlemi sayesinde binanın yalıtımı daha yüksek kaliteye ulaşır. Boya uygulaması alanında profesyonel çalışma yapan kişiler tarafından uygulanır.
Boya işlemi öncesinde yüzeyin hazırlanması gerekir. Pürüzsüz bir düzeye boya işlemi yapmak yalıtımın daha kaliteli olmasını sağlar. Yapılarınıza ihtiyaç olan ses, su, ısı yalıtımı sonrasında boya işlemi yapılabilir. Yapılan yalıtım çeşitlerine göre en uygun boya belirlenir. İlk kat uygulamadan sonra ikinci katta herhangi bir inceltme işlemi yapılmaz. İki kat arasında 24 saat kuruma süresi beklenir.
 

Yalıtım Boyası Özellikleri Nelerdir?

Yalıtım boyalarının çeşitlerine göre farkı özellikleri mevcuttur. Radyan ısı geçirmeyen özelliğe sahip olan boyalar en sık tercih edilenler arasındadır. Hem iç hem dış yüzeylerde uygulanabilen çeşitleri mevcuttur. Yağmur ve kar sularından ıslanan cephelerin zaman içinde küf ve nem oluşmasını engeller. Boyalar kendi içerisinde geniş ebat seçeneklerine sahiptir.
Boyalar hem su hem ses yalıtım özelliğine sahiptirler. Kolay temizlenebilen, kir tutmayan özellikteki boyalar konforlu kullanım sunar. Yanmazlık özellikleri ile yangın çıkması durumunda cephenin korunmasını sağlar. Boya içeriğinde yer alan mikro kürecikleri binada ses yalıtımına da yardımcı olur. Yalıtım boyası, maliyeti düşük ve uygulaması pratik malzemeler arasında yer alır.
Okunma: 138     Tarih: 20.10.2023