Yalıtım Boyası Özelliği Nedir?

Yalıtım Boyası Özelliği Nedir?

Yalıtım Boyası Özelliği Nedir?

Yalıtım boyası veya termal boyalar, bir yüzeyin ısı geçirgenlik performansını iyileştirmek için özel olarak tasarlanmış dekoratif kaplamalardır. Yalıtım boyaları genel olarak iki şekilde değerlendirilir; dış yalıtım boyası ve iç yalıtım boyası. Her ikisi de yalıtım özellikleri sağlama öncülünde çalışırken, bunu farklı şekillerde gerçekleştirir.
Yalıtım boyaları, bir mülkün içinden ısının kaybolmasını önleyebilmek için uygulanır. Bu son derece ileri teknoloji, bir mülkün iç duvarından dış duvarına kaçmaya çalışan nemi emmeye yardımcı olur. Bu ısı, boya tabakası tarafından emildiğinde kaçmak yerine odaya geri döner. Bu, bir odanın iç ortamındaki ısının geri dönüştürülmesine yardımcı olarak sıcaklıkları daha uzun süre daha yüksek tutar.
 

Isı ve Nem Yalıtım Boyası- Yalıtım Ne Kadar Tasarruf Sağlar?

Yalıtım boyası hem ısı yalıtımı hem su ve nem yalıtımı sağlayan boyalardır. Binada ıslaklığa maruz kalınca nemi buharlaştırarak küf oluşumunu engeller. Binaların ısı kaybının yaklaşık %70'i duvarlar ve zeminden %30'u ise çatılardan kaynaklanır. Tüm bu bölgelere yalıtım boyası uygulanarak yaklaşık %80'in üzerinde enerji tasarrufu sağlanmaktadır.
Tuğla, taş, sıva veya betondan oluşan dış duvarlar gözeneklidir, yani nemi emebilirler. Dış cephe yalıtım boyası, bir duvardaki %5'lik nem içeriğinin, malzemenin yalıtım performansını %50 oranında azaltabileceği varsayımıyla çalışır. Bir mülkün ısısının %35'i dış duvarlardan kaybolduğu için, onları kuru tutarak bir mülkün termal verimliliğini önemli ölçüde arttırmak mümkündür.
 

Isı ve Nem Boyası Ne İşe Yarar? Yalıtım Boyası Renkleri Nelerdir?

Nem, dış duvarlardan basitçe gözenekli yapı malzemesi tarafından emilerek geçebilir. Dışarıdaki ıslaklık ve nemi yalıtımlı boyanın gözenekli yapısı buharlaştırır ve emici özelliğe sahiptir. Bu sayede iç ortamda nem seviyesi her zaman istenilen seviyede tutulur. Isı ve nem yalıtımı sağlayan yalıtım boyalarının işlevselliği kadar mimari açıdan dekoratif görünmesi de kullanıcılar tarafından talep edilmektedir.
Yalıtım boyası renkleri nelerdir, sorusu sıkça sorulmaktadır. Beyaz, kırık beyaz ve beyaz krem ​​dahil olmak üzere 12 popüler dış renk seçeneği bulunur. Bunun dışında doğal tonlar, nötr tonu ve ayrıca açık pembeler, maviler ve yeşiller gibi bazı pastel tonları içerir. Yalıtım boyası renk çeşitliliği hakkında daha detaylı bilgi için bu siteyi inceleyiniz.
 
Okunma: 326     Tarih: 07.02.2023