Yalıtım Malzemeleri ile Isı Verimliliği Sağlamak

Yalıtım Malzemeleri ile Isı Verimliliği Sağlamak

Yalıtım Malzemeleri ile Isı Verimliliği Sağlamak

Yalıtım malzemeleri özellikle ısı verimliliği sağlamak için kullanılır. Enerjiden tasarruf etmek isteyenler, dış ortamın olumsuzluklarından etkilenmek istemeyenler ısı yalıtımı yaptırmaktadır. Isı yalıtımları yeni binalarda şart tutulmaktadır. Enerji kimlik belgesi almayan binalar için oturma izni verilmez. Mevcut binalar için de ısı yalıtımı uygulamaları yapılır. Dış cephede ve iç alanlarda yapılan ısı yalıtımı enerjide verimlilik sağlar.
Dış cephede yapılacak olan çalışmalar mantolama ismiyle bilinmektedir. Mantolamada binanın bütün dış alanları yalıtım malzemeleri ile kaplanmaktadır. Bu malzemeler yapıştırma usulüyle binaya monte edildiği gibi dübel ve dış cephe montaj elemanlarıyla sabitlenir. Yalıtımlı sıvalar enerji verimliliğini elde etmek için iyi bir tercih olacaktır. Dış cephe ve iç alanlarda kullanılan yalıtımlı sıvalar sıklıkla tercih edilir.

Isı Verimliliği Sağlayan Yalıtım Malzemeleri

Yalıtım malzemeleri kullanılacak alana, binanın projesine, iklim şartlarına uygun olarak değişir. Öncelikle ısı yalıtımı hesap raporu bilir kişiler tarafından yapılmalıdır. Binanın ısı yalıtımı hesap raporu değerlerine göre kullanılacak malzemenin cinsi ve kalınlığı belirlenir. Mimari projelerde malzeme kalınlığına ve cinsine değiniliyor olsa da ısı yalıtımı hesap raporu esastır.
Binada ısı verimliliği için kullanılan yalıtım malzemelerinin başlıcaları cam yünü, taş yünü, köpük, EPS, XPS, yalıtım levhalarıdır. Hangi malzemenin kullanılacağı konusunda uzman yardımı almak gerekir. Her malzemenin maliyeti, dayanımı, kalitesi, ısı yalıtım verimliliği farklı olup yapının mimarisi ve iklim şartları göze alınmalıdır.

Yalıtım Malzemelerinin Isı Verimliliğine Katkısı

Binalarda kullanılacak olan yalıtım malzemeleri iç alanlarda ısı kaybına sebebiyet vermemesi ve ısıyı sabit tutması için tercih edilir. Az kullanılan enerji kişisel ya da firma olarak maddi kazanç anlamına gelmektedir. Ayrıca ülke ekonomisi için de katkı demektir. Bunlardan başka çevre kirliliğini önlemek için de binalarda ısı yalıtımları yapılır.
Yalıtım malzemeleri farklı çeşitte olup amaç binaların yaz ve kış aylarında ısı geçirgenliğini önleyerek istenilen ısı seviyesinde olmasını sağlamaktır. Yapılacak olan ısı yalıtımlarının uzun ömürlü olduğu bilinir. Doğru malzeme ve iyi bir işçilikle uzun yıllar boyunca binanızda ısı verimliliği sağlayabilirsiniz. En çok tercih edilen yalıtım malzemelerini sitemiz üzerinden temin edebilirsiniz. 
Okunma: 58     Tarih: 19.02.2024