Yalıtım Malzemeleri Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yalıtım Malzemeleri Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yalıtım Malzemeleri Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yalıtım malzemeleri ses, ısı ve su geçirmez özellikleri ile binalarda yalıtıma büyük oranda destek sağlar. Ancak iletkenliği, dayanıklılığı ve kalitesi gibi tüm özellikleri göz önünde bulundurulmalıdır. Yalıtım malzemesi seçerken çevreye olan etkisi, bütçe dostu olması, iletkenlik katsayısının düşük olması gibi özelliklere dikkat edilmelidir. Kaliteli malzemelerin çok daha uzun ömürlü olduğunu unutmamak gerekir. İlk olarak kalitesine bakılan yalıtım malzemelerinin sonrasında dayanıklılığına bakılmalıdır. Uygulama esnasında ise zorluk çıkarmayan ve pratik şekilde uygulanan malzemeler olmasına da dikkat edilmelidir.

Isı Yalıtım Malzemesi Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Isı yalıtım malzemeleri en çok kullanılan yalıtım malzemelerinin başında gelmektedir. Isı için kullanılacak olan yalıtım malzemelerini seçerken;

Isı Yalıtım Malzemeleri Doğal İçerikli Olabilir mi?

Kaliteli yalıtım malzemeleri tercih edilirken sağlıklı ve doğal içerikli olması da oldukça önemlidir. Sürdürülebilir ve geri dönüştürülebilir doğal hammaddelerden elde edilen malzemeler insan sağlığına dair risk taşımaz. Bu sayede uygulama esnasında da kullanım süresince de herhangi bir sorun teşkil etmez. Mineral içeriği arttırılan malzemeler çok daha doğal içeriklidir ve gittikçe kullanımlarında da artış görülmektedir. Binalara uygulanacak olan yalıtım malzemelerinin yangına karşı da dayanıklı olmasına dikkat edilmelidir. A1 sınıfı yanmazlık belgesine sahip olan malzemelerin tercih edilmesi çok daha güvenli bir kullanım olanağı sunar. Böylece uygulama yapılan cepheler de daha kullanışlı hale gelir. Tepeden tırnağa uygulanması da daha kritik önem taşır.
Okunma: 156     Tarih: 15.11.2023