Gemi Buhar Boru ve Vanaları Sıvı Isı Yalıtımı

Gemilerde boru ve vana hatlarının ısı yalıtımı sistemlerin düzenli çalışması için gereklidir. Taşınan sıvıların ve gazların özelliklerine bağlı olarak (ısıtma ve su tedarik sistemleri, sıvı ve gazların pompalanması, yağ ve gaz tedarik sağlama sistemleri) ısı yalıtım malzemeleri için gereksinimler çok farklıdır.

Boru ve vana hatlarının ısı yalıtımı için kullanılan en yaygın malzeme mineral (bazalt) yündür. Bu malzeme, çok fazla sayıda üretici tarafından üretilen oldukça uygun fiyatlı bir malzemedir. Ancak mineral yünü, fazlasıyla probleme sahiptir. Mineral yün hem buhar hem de sudan uzak tutmak gerekir. Dolayısıyla temas ettiği anda malzeme ısı yalıtım performansını önemli ölçüde kaybeder.

Isıtma ve sıcak su borularının köpük türü  malzemeler ile  yalıtılması da birtakım dezavantajlara sahiptir. Bunlar arasında UV radyasyonuna karşı iyi bir koruma sağlama ihtiyacı söz konusudur. Bu tip yalıtımın aktif metal korozyonuna neden olabilmesi bir diğer dezavantajıdır. Sonuç olarak, ek olarak  korozyon koruması uygulanması gereklidir. 100 °C sıcaklığın üzerinde poliüretan köpük izolasyonlu boruların kullanılması önerilmez. Köpük kauçuktan yapılmış malzemeler için sıcaklık dayanım eşik değeri için 80 °C'den düşük olduğu için daha yüksek sıcaklıklarda özelliklerini kaybederler.

Sıradan yalıtım malzemeleri, koruyucu kaplama gerektirir. Genelde bunun için galvanizli metal kaplamalar kullanılmaktadır. İşlem sırasında yalıtımın kalitesine dair karşılaşılacak olan sorunlar kaçınılmaz olacaktır: sadece üretim maliyetini arttırmakla kalmayıp kaliteyi de etkileyecektir.Boru hatlarının ısı yalıtımı nadiren doğru yapılmaktadır. Cam elyaf ve diğer benzer malzemeler kullanmak uzun vadeli kaliteli bir yalıtım için yeterli olmayacaktır.

Isollat sıvı yalıtımı ve Isollat-Effect yalıtımın birlikte kullanılması belirtilen eksikliklerin giderilmesini sağlar.


Isollat yüzeylerde hem ısı yalıtımı hem de korozyon koruması sağlar. Ayrıca yalıtımlı yüzeyde gerekli sıcaklık koşulları korunur, yoğuşma ortadan kaldırılır ve gürültü seviyesi birkaç kat azalır. Yalıtım çevre dostudur, dolayısıyla personel sağlığı için tehdit oluşturmaz.
Boruların sıvı yalıtımı en karmaşık yüzeylerin güvenilir bir şekilde yalıtılmasını destekler ve "soğuk köprülerin" daha fazla oluşmasını önlemek için yüzeye %100 uyum sağlar. Özellikle, Isollat yalıtımının kullanılması; vana ve boru hattı sistemlerinin diğer öğelerinin güvenilir bir şekilde yalıtılmasını mümkün kılar. 

Isollat ürünümüzün Avrupa Birliği Gemi Ekipmanları Direktifi (Marine Equipment Directive) - MED ve TURK LOYDU belgeleri mevcuttur.


Isollat yalıtımının avantajları şunlardır:
 • Sıvı haldedir.
 • Deniz suyundan etkilenmez, tuza karşı son derece dayanıklıdır.
 • Çok ince uygulanır, yer kaplamaz.
 • Kolay uygulanır; fırça, spatula veya havalı - havasız boya tabancası kullanılır.
 • Diğer yalıtım malzemeleri ile birlikte kullanılabilir ( Isollat-Effect gibi).
 • Tadilat ve onarımı kolaydır.
 • Koruyucu kaplama görevi görür.
 • Korozyon koruyucudur.
 • Çeşitli çalışma yüzeylerine yüksek yapışma özelliğine sahiptir (polipropilen, camyünü vb. dahil).
 • Çevre dostudur.
 • Renklendirme mümkündür.