Kablo ve Kablo Kanalı Yangın Koruma

Binalarımızda, ofislerimizde, fabrikalarımızda yanıcı maddeler bulunduğu sürece bu mekanlarda her an yangın çıkması mümkündür. Bina içinde yangın çıkma ihtimali (Yangın riski) binanın yapısına ve bina içindeki yanıcı madde oranına bağlı olarak artar. Binalarımızın gittikçe büyüyerek kompleksler haline gelmesi, modernleşmesi, içinde karmaşık birçok elektromekanik sistemlerin kullanılması, enerji ve kumanda kablolarının yoğunluğunun çok artması sadece endüstriyel tesislerde değil (fabrikalar, otel, iş merkezi, alışveriş merkezi gibi) normal oturduğumuz binalarda dahi yangın yükü ve riskini arttırmıştır.

Yangınla karşılaştığımızda yangına karşı savaşmamıza yardımcı olacak yangın söndürücü ekipmanlardan derhal faydalanabiliyorsak yangını başlangıç aşamasında durdurma şansımız vardır. Fakat yangını başlangıç aşamasında söndüremezsek, bina içindeki boşluklar, delikler, şaftlar, kapı aralıklarından faydalanarak yangın çok hızlı bir şekilde genişler. Ayrıca elektrik kablolarında çeşitli nedenlerden dolayı yangın çıkma riski de çok fazladır. Bu amaç için kullanılan kablolarda genellikle çok çabuk yanabilen plastik kaplamalar veya izolasyon malzemeleri kullanılmaktadır.

Isollat 05 intümesan yangın koruma boyası yangın anında kalınlığının 100 katı kadar şişerek uygulandığı yüzeyi yangına karşı optimum koruma sağlamaktadır. Yangın anında oluşan ısının kablo ve kablo kanallarına geçmesini engellemektedir. 

Isollat 05 Yangın Koruma Boyası Avantajları:
  • 1600°C sıcaklıktaki yangınlara karşı optimum koruma sağlamaktadır. 
  • Uygulama kalınlığına bağlı olarak 15 dakikadan 180 dakikaya kadar koruma sağlamaktadır.
  • Renklendirilebilir. Üzerine boya uygulanabilir.
  • İşçilik giderleri düşük uygulaması kolay ve kısadır.
  • Performans kaybı olmadan yapılarda en az 20 yıl servis ömrü vardır.
  • Her yüzeye uygulama yapılabilir.
  • Çok hafiftir. Uygulandığı yapı, araç ya da ekipmana yük bindirmez, hacim tasarrufu sağlar.