Sıcak Vana Sıvı Isı Yalıtımı

buhar vanası
Endüstriyel vanalar (sürgülü vanalar, küresel vanalar ve diğer), çeşitli amaçlar için boru sistemlerinin yalıtımında "en zayıf halka"dırlar.

Vanalardaki yalıtım eksikliği; teknik personelin iş güvenliği açısından risk oluşturarak yanma riskini artırır. Aşırı sıcak olan  buhar hatlarında yüksek sıcaklıklara sahip sistemlerde ısı kaybında önemli artışa neden olur.

  Endüstriyel vanaların karmaşık tasarımı, onarım ve bakım için hızlı erişim  ve müdahale gereksinimlerini zorlaştırır.
Genellikle  vanaların ısı yalıtımı için mineral (bazalt) yünü kullanılır. Bu malzemenin bir çok dezavantajları vardır: mineral yünün kırışmasına neden olan ve ısı iletkenliğini önemli ölçüde arttıran su buharını hızlı bir şekilde emer, iletken hale dönüşür. Isı yalıtım özelliğini kaybederek iletken hale geçerek korozyona sebep olur.

Mineral yün yalıtımının çok kalın ve gevşek yapısı yalıtılacak ekipmanın boyutunu ve hacimini arttırır hem de galvanizli çelik koruyucu kaplama yapılmasını gerektirir. Bu tür yalıtımların performanslı hizmet ömrü  nemli ve buharlı olmayan ortamlarda genellikle 2 - 2,5 yıldır. Nem ve buhar olan ortamlarda hemen yalıtım özelliğini kaybeder.

Isollat ısı yalıtımı; ısı kaybını azaltır, personel için muhtemel olan yanma riskini ortadan kaldırır ve korozyon önleyici katkı maddeleri nedeniyle yalıtımı yapılan ekipmanın ömrünü uzatabilir. Yalıtım, yüzeye tam olarak oturur ve oluşabilecek herhangi bir sarkma ve soyulmayı önler.

Yalıtım, üretime ara vermeden 500 ºC'ye ulaşan sıcaklıkta bile uygulanabilir. Isollat malzemesinin uygulanmasında ek "koruma kaplaması " gerektirmez ve uzmanların gereksinimi olmadan gerçekleştirilebilir.

Yalıtım hem basit hem de karmaşık formlarda(Isollat-Effect) uzun ömürlü, performans kaybı olmadan yüksek sıcaklıklarda en az 20 yıldan fazladır.


Isollat yalıtımın başlıca avantajları şunlardır:
  • Sıvı kaplamadır;
  • Karmaşık yüzeylere uygulamak mümkündür;
  • Yüzeye sabitlenir ve korozyon yalıtımı sağlar;
  • 20 yıldan daha fazla süre dayanır;
  • Kolay uygulanır;
  • Ek "koruma" gerektirmez;
  • Bakım yapılabilir;
  • Çevre dostudur.