Sıcak ve Soğuk Boru Hatları Isı Yalıtımı

boru resimBoru hatlarının ısı yalıtımı, boru sistemlerinin düzenli çalışması için gereklidir. Taşınan sıvıların ve gazların özelliklerine bağlı olarak (ısıtma ve su tedarik sistemleri, sıvı ve gazların pompalanması, yağ ve gaz tedarik sağlama sistemleri) ısı yalıtım malzemeleri için gereksinimler çok farklıdır.

Boru hatlarının ısı yalıtımı için kullanılan en yaygın malzeme mineral (bazalt) yündür. Bu malzeme, çok fazla sayıda üretici tarafından üretilen oldukça uygun fiyatlı bir malzemedir. Ancak mineral yünü, fazlasıyla probleme sahiptir. Mineral yün hem buhar hem de sudan uzak tutmak gerekir. Dolayısıyla temas ettiği anda malzeme ısı yalıtım performansını önemli ölçüde kaybeder.

Isıtma ve sıcak su borularının köpük türü  malzemeler ile  yalıtılması da birtakım dezavantajlara sahiptir. Bunlar arasında UV radyasyonuna karşı iyi bir koruma sağlama ihtiyacı söz konusudur. Bu tip yalıtımın aktif metal korozyonuna neden olabilmesi bir diğer dezavantajıdır. Sonuç olarak, ek olarak  korozyon koruması uygulanması gereklidir. 100 °C sıcaklığın üzerinde poliüretan köpük izolasyonlu boruların kullanılması önerilmez. Köpük kauçuktan yapılmış malzemeler için sıcaklık dayanım eşik değeri için 80 °C'den düşük olduğu için daha yüksek sıcaklıklarda özelliklerini kaybederler.

Sıradan yalıtım malzemeleri, koruyucu kaplama gerektirir. Genelde bunun için galvanizli metal kaplamalar kullanılmaktadır. İşlem sırasında yalıtımın kalitesine dair karşılaşılacak olan sorunlar kaçınılmaz olacaktır: sadece üretim maliyetini arttırmakla kalmayıp kaliteyi de etkileyecektir.Boru hatlarının ısı yalıtımı nadiren doğru yapılmaktadır. Cam elyaf ve diğer benzer malzemeler kullanmak uzun vadeli kaliteli bir yalıtım için yeterli olmayacaktır.

Bu "koruyucu" malzemeler çabuk yıprandığı içim ısı yalıtım katmanlarının tahrip olmasına neden olacaktır. Genelde boru hatları için metal kaplama kullanıldığında metal kaplama çalınabilme riskleride mevcuttur.
Onarımı da oldukça zordur. Genellikle, mineral yün ile yalıtılan boru hatları, 3-4 yıl dayanır. Daha sonra ya kısmen ya da tamamen değiştirilmesi gerekir.
Isollat yalıtım malzemesi, farklı amaçlar için kullanılacak boru hatlarının yalıtımı için etkili bir çözümdür.

Isollat sıvı yalıtımı ve Isollat-Effect yalıtımın birlikte kullanılması belirtilen eksikliklerin giderilmesini sağlar. Yalıtım, SNiP 41-03-2003 "Ekipman ve boru hatlarının ısı yalıtımı" gerekliliklerine tam uyum sağlayarak ek koruma gerektirmez. Isollat yalıtım boyası ısı kaybını 2.9 kat azaltır ve Isollat-Effect ile birlikte kullanması, çalışma koşullarına bağlı olarak ısı kaybını 6-20 (veya daha fazla) kat daha da azaltabilir.

Bu, işlenmiş yüzeylerde hem ısı yalıtımı hem de korozyon koruması sağlar. Ayrıca yalıtımlı yüzeyde gerekli sıcaklık koşulları korunur, yoğuşma ortadan kaldırılır ve gürültü seviyesi birkaç kat azalır. Yalıtım çevre dostudur, dolayısıyla personel sağlığı için tehdit oluşturmaz.
Boruların sıvı yalıtımı en karmaşık yüzeylerin güvenilir bir şekilde yalıtılmasını destekler ve "soğuk köprülerin" daha fazla oluşmasını önlemek için yüzeye %100 uyum sağlar. Özellikle, Isollat yalıtımının kullanılması; vana ve boru hattı sistemlerinin diğer öğelerinin güvenilir bir şekilde yalıtılmasını mümkün kılar.

Proses boru hatları için Isollat yalıtım, sıvının sıcaklığını (freon, buzlu su, vb.) düşürür ve soğuk su tedarik boruları ve gaz boru hatlarında yoğuşmanın olumsuz etkilerinden kurtulmaya yardımcı olur. Bu durumlarda sadece isollat  uygulaması yapılabilir hem de Isollat-Effect yalıtım ile birlikte kullanılabilir.
 
Isollat yalıtımının avantajları şunlardır:
  • Sıvı haldedir;
  • Kolay uygulanır; fırça, spatula veya havasız tabanca kullanılır.
  • 20 yıldan daha fazla dayanır;
  • Diğer yalıtım malzemeleri ile birlikte kullanılabilir ( Isollat-Effect gibi);
  • Tadilat ve onarımı kolaydır;
  • Koruyucu kaplama görevi görür;
  • Korozyon koruyucudur;
  • Çeşitli çalışma yüzeylerine yüksek yapışma özelliğine sahiptir (polipropilen, camyünü vb. dahil);
  • Çevre dostudur;
  • Renklendirme mümkündür.