Sıcak ve Soğuk İzolasyon Malzemeleri Arasındaki Farklar

Sıcak ve Soğuk İzolasyon Malzemeleri Arasındaki Farklar

Sıcak ve Soğuk İzolasyon Malzemeleri Arasındaki Farklar

Sıcak ya da soğuk izolasyon malzemesi satın almak arasında ciddi bir fark bulunmaktadır. İki yalıtım maddesi de maliyet anlamında tasarruf etmenize yardımcı olurken hangisinin daha az maliyetli ve pratik olduğunu bilmek ise zordur. Sıcak ısı izolasyon sağlayan maddeler gaz vb. maddeleri taşıyan sistemlerin izole edilmesi amacı ile özel olarak üretilmiştir. Borunun içinde bu maddelerin sıcaklığı korunurken aynı zamanda tesisinizde enerji faturaları da ciddi manada azalma kaydedecektir. Reçine bağlı taş yünü, spiral sargılı fiberglas ve cray flex adı verilen maddeler bu konuda yaygın olan 3 materyal olarak karşımıza çıkmaktadır. Sıcak yalıtım malzemeleri seçilirken maksimum sıcaklığın ise anlaşılması gerekmektedir.

Isı İzolasyonda Kullanılan Maddeler

Soğuk izolasyon malzemelerinde poliüretan köpük ve kauçuk köpük yaygın olarak kullanılmaktadır. Soğuk yalıtım üretmek amacı ile kullanılan bu maddeler belirli boru sistemlerin özelleştirmesine bağlıdır. Soğutulmuş olan yalıtımda soğuğun içeride tutulması tıpkı sıcağın içeride tutulması kadar önemli bir tol oynamaktadır. Isı izolasyon sağlayan maddeler soğuk yalıtımda olduğu gibi su buharı bariyeri üretmezler. Bu da metal bozulmalarına ve korozyona yardımcı olacaktır. Bu tür sorunlar ile başa çıkmak amacı ile bükülebilir ve esnek yalıtım maddeleri kullanmak gerekir. Termal köprüleme sağlanması için köpük vb. malzeme türleri ile esnek bir şekilde kaplama sağlanabilir.

Bizimle Kaliteye Sahip Olun   

Isı yalıtım noktasında firmamız hem ısınma hem de klima faturalarınızın azalması amacı ile sizlere boya ile izolasyon yönteminin kapılarını aralıyoruz. İmalatını yapmış olduğumuz boyalar içinde seramik madde bulunmakla birlikte uygulama sonrası yüzeye mikrotanecikler bırakmaktadır. Bu sayede bir bariyer oluşmakta ve yalıtım sağlanmaktadır. Yalıtım sadece sıcak havanın dışarı çıkmasına değil, aynı zamanda soğuk havanın içerisine girmekte de etkili olmaktadır. Yalıtım yapılan binalar yaz sıcağından da etkilenmemektedir. Böylece hem yaz hem de kış aylarında ciddi manada tasarruf elde etmiş olursunuz. Bu ürünler nem ve küf oluşumuna engel olurken korozyon riskini de ortadan kaldırmaktadır. Ayrıca binaların kat sayısına göre değişmekle birlikte minimum %40 oranlarında tasarruf sağladığı da kanıtlanmıştır. Hemen siz de bu malzemeleri temin ederek enerji tasarrufu sağlayabilirsiniz.
Okunma: 4498     Tarih: 11.04.2020