Sorularla Yalıtım

Sorularla Yalıtım

Sorularla Yalıtım
Özellikle kış aylarında cep yakan faturalar sebebi ile ısı yalıtımı konusu sürekli olarak gündeme gelmektedir. Pek çok kişi tarafından ise boya ile yalıtım sağlanıp sağlanamayacağı merak edilmektedir. Ayrıca piyasada bulunan boyaların tasarruf ve verimlilik konusunda ne denli kullanışlı olduğu da merak edilen sorulardan bir tanesidir.
  1. Boya ile yalıtım sağlanır mı?
Yalıtım için piyasada pek çok malzeme bulunsa da tüm bu malzemelere son yıllarda pratik ve ekonomik bir alternatif olarak boya ile yalıtım seçeneği sunulmaktadır. Bazı kesimler tarafından yalıtımın sağlanması kullanılan malzemelerin kalınlığına bağlanılsa da yapılan araştırmalar sonucunda bu boyaların ciddi manada tasarruf sağladığı ortaya konmuştur. Firmamız tarafından imal edilen boyalar fatura tutarlarınızın düşmesine yarar sağlayacak.
  1. Bina dışarıdan su alıyor, ne yapmalıyım?
Şayet duvarlarınızda ıslaklık varsa bu durumun sebebi çatlak ya da sıvı kabarmaları olabilir. Su sızdırmaz malzemeler ile bu sorunların çözülmesi gerekir. Duvarlarda ıslaklık olması bu durumlardan kaynaklanmıyorsa demek oluyor ki binanızda ısı yalıtımı yok. İç ve dış cephe boyama ile tüm bu sorunlardan kurtulabilirsiniz. Çünkü boya ile yalıtım sağlayan boyalar su izolasyonu da sağlarlar. Nem ve küf oluşumunu önlerler. Bu sayede duvarlarınızda ıslaklık görünmeyeceği gibi, sıva ve boyaların kalkması ve dökülmesi gibi problemler de yaşanmamış olur.
  1. Dış cephe mi, iç cephe mi?
Tüketiciler tarafından merak edilen konulardan bir tanesi de boya ile yalıtım yapılırken boyanın iç cephede mi dış cephede mi uygulanacağıdır. İç ve dış cephe için rahatlıkla kullanılacak olan bu boyalar her iki yüzeyde de yüksek oranlarda enerji tasarrufu sağlayacaktır. Isının dışarı çıkmasını önlerken kış aylarında ısınma faturalarınız düşeceği gibi, yaz aylarında sıcak girişi engelleneceğinden dolayı da eviniz serin kalır ve klima faturanız azalır.
  1. Isı yalıtımı yaptırmak enerji tasarrufu için gerekli mi?
Boya ile yalıtım binalarda %40 oranlarında enerji tasarrufu sağlar. Enerjinin tasarruflu kullanılması doğrudan verimliliği artıracağı gibi, küresel ısınmanın da önüne geçecektir. Yani izolasyon hem aileler hem işletmeler hem de doğa için gerekli bir durumdur.
  1. Sıcak bölgede yaşayanlar için yalıtım
Yalıtım sadece sıcak havanın dışarı çıkmaması amacı ile yapılmaz. Çatı ve duvarlardan daire içine ısı girişinin önlenmesi için sıcak iklime sahip olan bölgelerde de izolasyon uygulamak önemlidir.
Bu boyalar yardımı ile siz de maliyetleri azaltabilir ve yüksek oranlarda kar elde edebilirsiniz.
Okunma: 1166     Tarih: 11.04.2020