Termal Boya Nedir?

Termal Boya Nedir?

Termal Boya Nedir ?


Sıvı ısı yalıtım kaplama 1990'lı yılların sonunda enerji tasarrufu pazarına büyük bir hamle yaparak girmiştir. Elbette ısı yalıtımı için pek çok malzeme olsa da bu durumun en ekonomik metodla etkili çözümler sunması amacı ile üretilen boyalar pek çok firma tarafından imal edilmektedir. Yalıtım boyası olarak da adlandırılan bu boyalar ısı transferi noktasında bir yavaşlatma sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda seramik içi toplarla ısının direkt olarak dışarı çıkmasını engelliyor. Rusya Bilim Akademisi ve daha sonra NASA tarafından  tarafından icat edilen bu boyalar kullanıldığında aslına bakılırsa ısının ortamdan dışarı çıkmasını engelleyerek termal bariyer  oluşturuyor. Bu sayede ortamın ısınması için uzun zaman harcanmamış oluyor. Bu boyalar da yalıtım ihtiyacına pratik çözümler sunuyor.

Geleneksel Yalıtım Mı? Termal Boya Mı?

Geleneksel yalıtım olarak ifade edilen yalıtım malzemeleri 25 mm PIR levha ya da 50 mm yünden oluşmaktadır. Binaların birçoğunda kullanılan ve iç ya da dış tabakaya yerleştirilen bu malzemeler oldukça maliyetli ve işçiliği zordur. Özellikle içte kalın bir yalıtım sağlandığında odaların metre karesinde azalma meydana gelir. Sıvı ısı yalıtım kaplama malzemesi olarak ifade ettiğimiz boyalar ise yer kaplamıyor. İşçiliği zor değil ve ekonomik olması sebebi ile her türlü bütçeye hitap ediyor. Boyanın 1 mm kalınlığında olduğu hesap edilince elde edilen tasarruf oranının inanılmaz olduğu da gözler önüne seriliyor.

Termal Boyanın Sağladığı Avantajlar

Sıvı ısı yalıtım kaplama etkinlik bakımından farklılık gösteriyor. Kalitesiz firmalar tarafından üretilen boyalar satın alındığında tasarruf sağlanmadığı bir gerçek. Ancak firmamız tercih edildiğinde pişman olmayacaksınız. Hızlı bir tasarruf aynı zamanda kolay ödeme anlamına da gelecektir. Pek çok ısı yalıtım malzemesi kullanarak etkili sonuçlar alacağınız garanti değildir. Geleneksel malzemelere bir külfet ödemekle birlikte artan ısıtma ve soğutma faturaları da gelmeye devam etmektedir. Duvara yapılacak olan etkili bir yükleme ile konfor sağlanacak, aynı zamanda harcanacak olan maliyet de çok fazla olmayacaktır. Farklı renklerden oluşan bu sıvı yalıtım kaplama malzemesi aynı zamanda estetik açıdan da kullanıcıları mutlu edecek. Isı kaybını yavaşlatmak, duvarların daha çabuk ısınmasını sağlamak, aynı zamanda yaz aylarında sıcak ortamlarda ısının ortama girmesinin önlenmesi amacı ile firmamızdan bu boyaları temin edebilirsiniz.
Okunma: 24565     Tarih: 09.06.2020